Wioska
1 lipca 2011

Przekraczaj oczekiwania

Kolejną z zasad Jacka Canfielda jest:

Przekraczaj oczekiwania

Czy wykonując zadania, starasz się, aby robić więcej niż się od Ciebie oczekuje, oraz więcej niż zobowiązałeś się wykonać? Jeśli nie, to spróbuj wyrobić w sobie ten nawyk.

Jednym z wyróżników ludzi sukcesu jest to, że robią oni więcej niż muszą. Do swoich obowiązków zawsze dokładają coś ekstra.

Być może zastanawiasz się po co to robią i jaki jest sens, robienia czegoś za co nikt im nie płaci.

Otóż wykonując więcej niż się od Ciebie wymaga, zaczynasz wyróżniać się z tłumu ludzi przeciętnych, którzy odbębniają swoje minimum. Stajesz się widoczny. Jesteś wtedy pierwszym do awansu i ostatnim do wywalenia na bruk. Zyskujesz rzesze wiernych klientów. Jednym słowem – przekraczając oczekiwania, pewnie kroczysz w stronę sukcesu.

Kilka lat temu potrzebowałem ubezpieczenia na życie. Poprosiłem znajomego, aby skontaktował mnie ze swoim agentem ubezpieczeniowym. Okazał się bardzo rzetelnym i sympatycznym człowiekiem i wkrótce stałem się posiadaczem polisy na życie. Myślałem, że w ten sposób kończy się moja przygoda z tym człowiekiem. A jednak myliłem się. W przeddzień wigilii Bożego Narodzenia otrzymałem pocztą przesyłkę. Byłem zdziwiony, gdyż niczego nie zamawiałem. Otworzyłem, a w środku znajdował się sympatyczny gwiazdkowy upominek i kartka z życzeniami od mojego agenta ubezpieczeniowego. To było bardzo sympatyczne z jego strony. Poczułem się kimś wyjątkowym i od razu zapałałem wielką sympatią do człowieka, który mnie obdarował. Nie musiał tego robić. Nie oczekiwałem podobnego gestu. On zrobił coś więcej niż wymagane minimum. Od tamtej pory dostaję podobny upominek w każde święta. Natomiast ja polecam go każdemu znajomemu, który potrzebuje jakichkolwiek usług agenta ubezpieczeniowego.

Również Ty możesz już dziś zacząć praktykowanie tej zasady. Zastanów się co możesz dodać od siebie w tym czym zajmujesz się na co dzień, jak możesz sprawić aby Twój szef, lub Twoi klienci byli bardziej zadowoleni z tego co robisz. Pokaż wszystkim, że nie jesteś jak inni przeciętniacy. Pokaż, że jesteś człowiekiem sukcesu.

Życzę wytrwałości,

Sławomir Żbikowski

PS.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie książki Jacka Canfielda „Zasady Canfielda

PPS.

Jeżeli uważasz powyższy tekst za wartościowy, kliknij „Dodaj do Facebooka”