Bajka o koszatniczce i słoneczku
24 sierpnia 2012
Bajka o mrówce i słoniu
7 września 2012

Bajki z sukcesem w tle

Witajcie.

Bajki z sukcesem w tleOd siedmiu lat jestem tatą. Mam dwóch synów, którzy są moimi „oczkami w głowie”. Wiele wieczorów spędziłem, zastanawiając się, w jaki sposób sprawić, żeby moi synowie mieli łatwiejszy start w życiu niż ja. Wymarzoną sytuacją byłoby, aby dzieci przyswoiły sobie teorie sukcesu wraz z mlekiem matki. No ale tak różowo nie jest. Dlatego pomyślałem o innych metodach. Metodach na tyle prostych, aby można je było wprowadzać już gdy będą w wieku 4–5 lat.

Jakiś czas temu wpadłem na pomysł spotkań rodzinnych, podczas których stawiamy sobie cele na najbliższy tydzień. Podczas takich spotkań dzielimy się również swoimi opiniami, mówimy, co nam się w minionym tygodniu podobało, co udało nam się osiągnąć itp. Ponadto na spotkaniach tych wspólnie omawiamy plany na przyszłość (wyjazdy rodzinne czy też zwykłe wycieczki). Uważam, że jest to świetna metoda, ucząca dzieci optymizmu i celowego życia. Polecam tę metodę również Tobie. Warto ją wprowadzić we własnym domu. Moje dzieci i my jako rodzice wiele się dzięki tym spotkaniom nauczyliśmy.

Innym pomysłem było wprowadzenie afirmacji. Metodę tę nazwałem „magicznym zaklęciem”. Przygotowaliśmy wspólnie treść afirmacji (magicznego zaklęcia), którą wypisaliśmy drukowanymi literami na czerwonym arkuszu papieru i zawiesiliśmy nad łóżkiem syna. Każdego dnia, rano i wieczorem, syn kilkakrotnie powtarzał swoje zaklęcie: „Jestem grzecznym, miłym, radosnym i uczynnym chłopcem”. Moim zdaniem metoda ta dała dobre rezultaty i mimo że syn przestał już tę afirmację stosować, nadal widzimy jej pozytywne skutki.

Jednak wszystko to są zaledwie drobne elementy. Chciałem zacząć wykładać im podstawy teorii sukcesu jak najwcześniej. Zanim dzieci nabiorą ograniczających przekonań. Chciałem to zrobić, zanim będzie za późno. Jednak nie było możliwe mówienie im o tym wprost. Zdawałem sobie bowiem sprawę, że są na to jeszcze zbyt młodzi. Brak im pewnych podstaw związanych z dotychczasowym poziomem ich wiedzy.

Ostatnio znalazłem jednak rozwiązanie tego problemu. Po prostu go obszedłem. Zamiast wykładać tę teorię w sposób dostępny w poradnikach (kierowanych do dorosłego czytelnika), zastosowałem formę bardziej dostępną dla dzieci. Wymyśliłem cały zbiór bajek, swoją tematyką związanych z teorią sukcesu. Bajki te zaprezentowałem swoim dzieciom i wiem, że to działa. Za pośrednictwem bajek wiedza ta dociera do nich i zakorzenia się w ich główkach. Jestem przekonany, że dzięki niej ich życie stanie się znacznie łatwiejsze.

Dziś masz okazję sięgnąć po publikację, w której znajdziesz wspomniane przed chwilą bajki. Nazwałem je „Bajkami z sukcesem w tle” i mam wielką i szczerą nadzieję, iż wkrótce staną się one ulubionymi opowieściami Twoich pociech, a także Twoimi. Niech ta wiedza kiełkuje w ich rozumkach i zapewni im znacznie łatwiejszy start w dorosłym życiu.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego słuchania.

Sławomir Żbikowski