Nie zapominaj pięknych dni
MotywAkcja
25 kwietnia 2012

Co mogę poprawić?

Co mogę poprawić?

Jak często zadajesz sobie to pytanie? Być może jesteś szczęśliwcem, który robi to bardzo często. A może nigdy nie przyszło Ci na myśl, aby zapytać samego siebie:

• Co mogę poprawić w swojej pracy? (czy to czym się zajmuję robię z pełnym zaangażowaniem, czy może mógłbym się bardziej przyłożyć?)
  • Co mogę poprawić w swoim wyglądzie? (czy dbam o siebie, o swoją kondycję, o swój wygląd?
  • Co mogę poprawić w swojej sferze duchowej lub intelektualnej? (czy nie spocząłem na laurach jeśli chodzi o dokształcanie?, czy moja duchowość ma się dobrze, czy też lata temu odwiesiłem ją na kołek, gdzie wisi zakurzona i zapomniana?)
  • Co mogę poprawić w swoich relacjach z najbliższymi? (czy nie zaniedbuję swojego partnera?, czy poświęcam wystarczająco dużo czasu na kontakt z dzieckiem?)
  • Co mogę poprawić w sposobie myślenia? (na jakim poziomie kształtuje się moje poczucie własnej wartości?, czy nie zostało stłamszone poprzez niepowodzenia i negatywne przekonania?)

Tego typu pytania możesz mnożyć i mnożyć. Odpowiadając sobie na nie, zyskujesz niesłychaną sposobność do tego, aby stać się lepszym człowiekiem. Kiedy uświadomisz sobie istnienie problemu, jesteś w połowie drogi do sukcesu. Szczera odpowiedź na pytanie „Co mogę poprawić?”, to nic innego jak właśnie dostrzeżenie problemu. To coś więcej. Szczera odpowiedź na te pytania stanowi gotowe rozwiązanie, które wystarczy wprowadzić w czyn, aby jakość Twojego życia uległa poprawie. Im częściej zadajesz sobie te pytania, tym lepszy się stajesz.

***

Trudność pojawia się wtedy, gdy nie potrafimy dostrzec w sobie wad. Czasem patrzymy na to co robimy i dochodzimy do wniosku, że wszystko jest w porządku. Tymczasem sygnały z zewnątrz sugerują, że najwyraźniej tak nie jest.

W takiej sytuacji warto zadać pytanie „Co mogę poprawić?”, zaufanej (bliskiej) osobie. Poproś tę osobę, aby wskazała Ci uchybienia. Jednak zamiast brać sobie to do serca, zamiast obrażać się na tę osobę, potraktuj to jak sposobność do stania się lepszym człowiekiem. Niech to będzie szansa, jaką ta zaufana osoba, ci ofiarowuje. Postaraj się tej szansy nie zmarnować.

***

Ja również mam ten problem. Trudno mi dostrzec niedociągnięcia w pracy, którą traktuję niczym „oczko w głowie”. Dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do zaufanej osoby. Zwracam się o pomoc do Ciebie. Napisz proszę:

• Co mogę poprawić na blogu DobryTata.waw.pl, aby był on dla Ciebie bardziej funkcjonalny?,
  • Co mogę poprawić, abyś chętniej na niego zaglądał?
  • Co mogę poprawić, abyś był bardziej zadowolony?

Wystawiając komentarz z odpowiedziami na te pytania, weźmiesz udział w „Urodzinowym Konkursie”, w którym masz szansę wygrać jedną z dwóch książek Umberto Eco „Cmentarz w Pradze”.

Z góry dziękuję za każdy komentarz.

Zapraszam również do klikania w przycisk „lubię to” i dołączenia do grona fanów DobryTata.waw.pl na facebooku.

Gorąco pozdrawiam;

Sławek Żbikowski