Jak tata pokazał mi wszechświat.
31 sierpnia 2009
Czego się boję?
7 września 2009

We wrześniu minie dokładnie rok od mojej wielkiej przemiany. Dokonała się ona pod wpływem lektury książki Roberta Kiyosakiego „Bogaty ojciec Biedny ojciec”. Pod wpływem tej książki zmieniłem swoje nastawienie do świata finansów, realizacji własnych celów i samodoskonalenia.
Do tego czasu moje życie wyglądało jak chodzenie po omacku po ciemnym labiryncie. Bez celu i wyznaczonej drogi. I jeszcze coś. Coś, co uważam, za największą porażkę tamtego minionego okresu. Żyłem nie zdając sobie sprawy, kim właściwie jestem.
Teraz po roku ciężkiej pracy nad sobą, nad zrozumieniem takich kwestii, jak: „kim jestem?”, „dokąd zmierzam?, „co chciałbym osiągnąć?”, „jakimi wartościami kieruję się w życiu?” i „co jest dla mnie najistotniejsze?”; mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że był to rok owocny i przynoszący wiele sukcesów.
Jeśli masz wrażenie, że twoje życie pozbawione jest celu, nie spełniasz się w tym, co robisz, chciałbyś coś zmienić, jednak boisz się konsekwencji – to znaczy, że najwyższa pora na to aby dokonać zmiany sposobu myślenia. Niech i dla Ciebie wrzesień okaże się miesiącem przełomowych zmian. Nie i dla Ciebie wrzesień stanie się początkiem nowego życia. Zacznij już dziś, już teraz. Czytając ten wpis i Blog „DobryTata.waw.pl”, jesteś na dobrej drodze do sukcesu. Wierzę w Ciebie! Na pewno Ci się uda. Przecież każdy z nas ma w sobie nieograniczony potencjał. Należy go tylko odnaleźć.

Od czego zacząć?
Zastanawiasz się, od czego zacząć? To bardzo dobrze. Oznacza to bowiem, że wyrobiłeś w sobie chęć działania. Chęć, oraz wytrwanie w dążeniu do celu są moim zdaniem najistotniejszymi elementami, jakie należy w sobie wzbudzić na starcie.
A teraz podpowiem Ci kilka rad, od czego należy zacząć. Oczywiście, nie musisz postępować zgodnie z nimi, możesz osiągnąć wszystko samodzielnie, doskonaląc się i zdobywając doświadczenie życiowe metodą krok po kroku. Jest to sposób czasochłonny i żmudny, jednak nie niemożliwy. I tylko od Ciebie zależy czy się na niego zdecydujesz, czy też skorzystasz z kilku moich rad.
A oto te rady:

1. Zastanów się nad swoim dotychczasowym sposobem postępowania.
Zadaj sobie pytania:
• „czy wiem, kim jestem?”
• „czy mam określony cel w życiu?” (cel na najbliższe pięć lat, na najbliższy rok, miesiąc, tydzień, lub jutrzejszy dzień)
• „czy wiem, co jest dla mnie najważniejsze?”
• „czy jestem szczęśliwym człowiekiem?”
• „czy nie marnuję swojego życia siedząc przed telewizorem, czy grając w gry komputerowe?”
Pytania te są bardzo istotne. Gdy szczerze na nie odpowiesz, zyskasz świadomość tego, jakim jesteś człowiekiem. Być może już wtedy otworzy Ci się wizja, jak poprawić swoje życie i osiągać więcej przy mniejszym nakładzie sił i środków.

2. Korzystać z doświadczeń innych.
Jak już pisałem możesz osiągnąć poprawę dochodząc do coraz lepszych wyników, za pomocą tak zwanej „metody prób i błędów”. Jest to metoda bardzo czasochłonna, ale możliwa. Innym wyjściem jest skorzystanie z doświadczeń ludzi, którzy już przez to przechodzili wcześniej niż Ty.
Może się właśnie złapałeś za głowę i zastanawiasz się „czy ten facet oczekuje, że będę pytał ludzi sukcesu, jak doszli do swoich fortun?”. To w sumie nie głupi pomysł – tacy ludzie mogliby nauczyć Cię wielu interesujących rzeczy. Jednak nie zupełnie to miałem na myśli.
Otóż, aby móc odnieść sukces w jakiejś dziedzinie, należy stać się „ekspertem”. Należy nieustannie pogłębiać swoją wiedzę z tej dziedziny, zdobywać kolejne doświadczenia itd.
Ja rozpocząłem od czytania literatury fachowej. Czytałem, czytałem, czytałem, robiłem notatki, wyciągałem wnioski, starałem się odpowiedzieć sobie na pytanie, „czy to może mi w jakiś sposób pomóc?”. Przez ten rok pochłonąłem bardzo wiele książek i każda z nich wniosła coś do mojego życia. Każda z nich w jakiś sposób wpłynęła na zmianę mojego sposobu myślenia, sposobu w jaki działam, podejmuję decyzję. W każdej z nich znalazła się jakaś myśl, jakieś zdanie, które zostało i zakiełkowało we mnie.
W jednej ze swoich książek Nikodem Marszałek napisał coś w tym stylu: „mądrzy ludzie uczą się na błędach, sprytni uczą się na błędach innych, a ludzie głupi nie uczą się wcale” (przepraszam jeśli trochę ten tekst zmieniłem – nie mam pod ręką tej książki, a chodzi mi bardziej o sam sens tego stwierdzenia).
Poniżej podam listę książek, które polecam jako godne uwagi.
Kolejną możliwością jest uczestnictwo w spotkaniach takich organizacji jak na przykład:
Kluby Ludzi Sukcesu im. Małego Tadzia
• Stowarzyszenie „Akademia Mądrego Życia”
• Kluby Toast-Masters
• Inne.
Wiem z własnego doświadczenia, że na spotkaniach tych można wiele się nauczyć, wiele skorzystać. Ja na spotkaniach KLS odkryłem, co jest dla mnie najistotniejsze w życiu. To dzięki KLS-owi powstał blog DobryTata.waw.pl. Ponadto, atmosfera panująca na tych spotkaniach i nieprzeciętni ludzie, którzy ją tworzą – to wszystko sprawia, że ludzie którzy tam trafiają w nieoczekiwany dla siebie sposób rozkwitają. Zachęcam więc do skorzystania z okazji. Sprawdź czy w twojej okolicy nie funkcjonuje któryś z wymienionych, lub podobny klub. Jeśli jest to skorzystaj z szansy i pójdź na jedno czy dwa spotkania. Sprawdź się.
Kolejnym, acz znacznie kosztowniejszym sposobem jest skorzystanie z olbrzymiej liczby kursów i szkoleń motywacyjnych, dotyczących samorozwoju i inteligencji emocjonalnej. Mogą to być również kursy NLP itp.

3. Przezwyciężyć wewnętrzne ograniczenia
Pisałem już, że posiadasz w sobie nieograniczony potencjał, który jedynie czeka na to, abyś go odkrył, nakarmił pozytywnym myśleniem i zaprzągł do dzieła. Dlaczego jeszcze tego nie zrobiłeś?
Być może jest to spowodowane tym, że na umysły większości z nas zostały założone liczne blokady. Przez całe dotychczasowe życie, począwszy od wczesnego dzieciństwa, poprzez okres dorastania, a skończywszy na dorosłym życiu; jesteśmy bombardowani niezliczoną ilością ograniczających nas zdań, sekwencji, przekonań. Jest ich tak dużo i tak często do nas docierają, że w końcu stają się one naszymi własnymi opiniami i w końcu stają się naszą rzeczywistością.
Zapewne chciałbyś kilku przykładów. Oto one:
Ile razy jako dziecko słyszałeś słowa w stylu: „nie próbuj i tak ci się nie uda”, „jesteś na to za mały / za młody”, „nie poradzisz sobie”, „nie odzywaj się przy dorosłych”, „pokorne ciele dwie matki ssie” itd., itp. A po dziesięciu, czy piętnastu latach, słychać jak młody człowiek wchodzący w dorosłe życie sam stwierdza, że: „nie dam rady, to ponad moje siły”, „jestem za młody aby odnieść sukces”, „po co się wychylać”.
Ile razy słyszałeś stwierdzenie „żeby być bogatym to pierwszy milion trzeba ukraść”. Czy uwierzyłeś w to? Jeśli tak, jeśli rzeczywiście wierzysz w to, że pierwszy milion trzeba ukraść to na pewno w twoim przypadku właśnie tak będzie. To znaczy, że abyś stał się bogaty, będziesz musiał ukraść ten milion. Więc jeśli twoim celem jest bycie człowiekiem bogatym, to albo zacznij zdobywać wiedzę jak należy kraść, otwierać sejfy, czy tym podobnych umiejętności; albo też zmień swoje ograniczające przekonanie.

4. Zacznij działać natychmiast
Zacznij działać już dziś. Nie czekaj na lepszą koniunkturę, aż będą bardziej sprzyjające warunki. Nie czekaj, aż będziesz w odpowiedniej chwili. Najlepszy moment na to, aby zacząć działać jest TERAZ.

A więc do dzieła.
Pozdrawiam i życzę wielu udanych przemian i odniesionych sukcesów. Pamiętaj „chcieć to móc”
Sławomir Żbikowski

5.”Mądre bogate dziecko

6.”Młody bogaty rentier

7.”Kto zabiera twoje pieniądze

8.”Szkoła biznesu

9.”Ucieczka z wyścigu szczurów

Nikodem marszałek:

1.”Motywacja bez granic