Lekcja serca
2 kwietnia 2011
Działaj „Jakby”
6 kwietnia 2011

Jaki jest obraz współczesnego rodzica?

Jaki jest obraz współczesnego rodzica?

Kiedy zacząłem się zastanawiać nad odpowiedzią na to pytanie, doszedłem do następujących wniosków:

Współczesny rodzic nie ma lekko. Zwłaszcza w kraju, w którym świadczenia prorodzinne są na tak niskim poziomie. Kiedy urlop wychowawczy i macierzyński trwają tak krótko i wiążą się z poważnym uszczupleniem dochodów rodziny. W ten sposób, przeciętny rodzic, zamiast spędzać czas z dzieckiem, lub dziećmi, zmuszony jest pracować często po kilkanaście godzin dziennie. A wszystko to tylko po to, żeby mieć „co do garnka włożyć”.

I co taki rodzic, wracający do domu po 10 godzinach w pracy, może zaoferować swoim dzieciom? Czy pozbędzie się frustracji, nabytej w pracy, na zakupach i w korkach ulicznych? Czy uda mu się z radością i z uśmiechem na ustach bawić się z dzieckiem? A może zamiast chwili na zabawę, będzie zmuszony poświęcić czas na przygotowanie obiadu i ogarniecie domu.

Czy i twoja wizja współczesnego rodzica wygląda w ten sposób?

Moja wizja opiera się na własnych doświadczeniach, oraz obserwacji zaprzyjaźnionych rodziców. Jednak w twoim przypadku może wyglądać to zupełnie inaczej.

Jak?

Właśnie to pytanie jest tematem przewodnim wpisu, który właśnie czytasz. Jak Ty postrzegasz współczesnego rodzica w Polsce? Czy Twoim zdaniem sytuacja naprawdę wygląda tak źle? A może uważasz, że jest jeszcze gorzej? Lub też, to co przedstawiłem w swojej wizji, to pesymistyczny scenariusz nie mający nic wspólnego z cudowną sytuacją jaka ma miejsce w rzeczywistości?

Już dziś możesz przyczynić się do pełniejszego zrozumienia problemów współczesnych rodziców. Wystarczy, że poświęcisz około 10 minut swojego cennego czasu  na wypełnienie specjalnej Ankiety dla rodziców.

Dziękuję za każdy oddany głos.

Pozdrawiam Sławomir Żbikowski