Porządek
11 czerwca 2011
Postawa roszczeniowa
13 czerwca 2011
Pokaż wszystkie

Poczytaj mi bajkę!

Droga prowadząca do nauki czytania zaczyna się już w niemowlęctwie, kiedy maluszki poznają pierwsze słowa, przeżywają podekscytowanie, gdy opowiadasz różne historyjki i doświadczają cudu dzielenia się doświadczeniami z tymi, których kochają, za pomocą słów. Członkowie rodziny mogą podsycać radość z czytania, pomagając maluszkom rozwijać ich umiejętności i zainteresowania. A oto kilka rad, jak zamienić czytanie w istotny element życia maluszka.

Mów do swojego maleństwa. Używaj głosu i mimiki, żeby opowiadać mu o świecie i o nim samym. Wybierz moment, kiedy maluszek jest cichy i skupiony, i zwyczajnie zacznij mówić. On zna brzmienie i rytm Twojego głosu, słuchał go przecież jeszcze przed urodzeniem. Teraz pomóż mu skojarzyć te dźwięki ze światem.
Powtarzaj to, co mówi Twój maluch. Odpowiadaj na jego gaworzenie, kiedy wydaje z siebie te urocze dźwięki. Maluszek nauczy się, że dźwięki mogą wywołać reakcję świata i że słowa mają moc.
Zostań komentatorem nowin. Opowiadaj swojemu niemowlęciu o swoim dniu, o tym, co z nim robisz, a nawet o tym, co czytasz w jego obecności. Tworzysz związek pomiędzy słowami i wydarzeniami, pomagasz mu uczyć się elementów historii.
Nazywaj rzeczy. W trakcie swojej codziennej opieki nad dzieckiem, nazywaj części jego ciała, ubranek i sprzętów. Mimo, że skojarzenie nazw zajmie mu tygodnie lub miesiące, budujesz w ten sposób podstawy jego języka oraz umiejętności pisania i czytania.
Oglądajcie razem książki z obrazkami. Począwszy od 6. miesiąca życia Twojego maluszka, zacznij wprowadzać książeczki jako źródło zabawy i ekscytacji. Pogódź się z tym, że jego uwaga jest krótkotrwała – każda krótka interakcja jest początkiem budowania miłości do książek.
Nie przejmuj się tym, że Twój szkrab je książki. Niemowlęta uczą się otaczającego je świata przy pomocy rączek i buzi. Na pierwsze książeczki Twojej pociechy wybieraj te twarde, tekturowe. Nie martw się, jeśli malec trochę je pogryzie. Wkrótce odkryje, że jest wiele dużo ciekawszych rzeczy, które może z nimi robić, na przykład oglądanie obrazków. Jest to pierwszy krok do czytania.
Patrz, wskazuj, a potem nazywaj. Niemowlęta i dzieci uczące się chodzić zaczynają swoje literackie życie od uczenia się, jak odwracać strony, potem patrząc ogólnie na obrazki, potem oglądają obrazki, którym nadajesz nazwy, potem wskazując nazywane obrazy i wreszcie samodzielnie nazywając obrazki. W którym miejscu tej drogi znajduje się Twój odkrywca? Czy możesz zachęcić go do wykonania kolejnego kroku? Nie możesz go zmuszać, ale możesz go zachęcić, aby posuwał się dalej, kiedy będzie gotów.
Zabieraj ze sobą książki. Zapakuj jedną lub dwie książeczki z bajkami dla starszych niemowląt i dzieci uczących się chodzić w torbę na pieluszki i trzymaj ją w samochodzie. Nawyk zapełniania przestrzeni życiowej książkami i trzymania ich pod ręką pomoże Twojemu maluchowi spojrzeć na nie jak normalną część życia.
Ucz rymowanek i piosenek. Dzieci eksperymentują z dźwiękami wykorzystując rym, który rozwija ich zainteresowanie słowami i dźwiękami. Rymy łącznie z gestami pomagają im powiązać czynności ze słowami je opisującymi. Poezja dziecięca buduje również ich świadomość i miłość do języka.
Ofiaruj książki. Wszystkim dzieciom, które znasz, ofiarowuj książki przy każdej okazji. A potem oglądaj je razem z nimi. Postaraj się, aby domowa biblioteka była w specjalnym, ale łatwo dostępnym miejscu.

Opowiadaj bajki na dobranoc. Wymyślaj historyjki, czytaj i opowiadaj, niech będzie to część wieczornego rytuału, wprowadzonego już od wczesnego niemowlęctwa. Nigdy nie karz malucha odmową wieczornej opowieści, niech to będzie święte.
Nie pozwól, aby dzień minął bez przeczytania książki, wierszyka czy bajki. Uczyń z książek część każdego dnia Twojego maluszka!

Autorką tekstu jest: Suzanne Dixon.

Tekst został skopiowany z serwisu: Świat Pampers

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnienia Dla Niedowidzących