Mamy już dwa lata
10 maja 2011
Bajka o myszce i odrzutowym plecaku
13 maja 2011

Proś! Proś! Proś!

Jedna z zasad Jacka Canfielda brzmi następująco:

Proś! Proś! Proś!

Czy zastanawiałeś  się dlaczego nie osiągasz tego czego chcesz lub nie dostajesz tego czego pragniesz? Większość z nas ma z tym problem tylko dlatego, że o to nie prosimy. Proszenie jest jedną z najważniejszych zasad sukcesu. A jednak nadal większość z nas ma z tą zasadą problem.

Zastanówmy się dlaczego ludzie nie proszą o to czego pragną? Dlaczego Ty nie prosisz, o to czego chcesz? Być może obawiasz się, że zostaniesz odebrany jako biedak, który żebrze o jałmużnę. Być może wydaje Ci się, że proszenie nie jest w Twoim stylu, że będziesz głupio wyglądał.

Prawda jest natomiast taka, że większość ludzi obawia się poprosić, dlatego, że spodziewają się usłyszeć słowo „nie”. Tak naprawdę sami mówią sobie „nie” jeszcze zanim usłyszą je od kogoś innego. Nie pozwalają sobie na jakąkolwiek próbę, gdyż spodziewają się odmowy.

W swojej książce Jack Canfield podaje kilka wskazówek „jak prosić o to, czego się chce. Oto one:

1.       Proś, jakbyś spodziewał się to otrzymać.

2.       Przyjmij, że możesz. (możesz mieć ten awans, możesz otrzymać to wsparcie, dofinansowanie, kredyt itd.)

3.       Zwróć się z prośbą do kogoś, kto może ci to dać.

4.       Wyrażaj się jasno i konkretnie. (Nie mów „chcę podwyżki”. Mów „chcę podwyżki o 500 złotych miesięcznie”).

5.       Ponawiaj próby.

A więc trzymając się powyższych zasad, już dziś, właśnie teraz, zastanów się czy są jakieś rzeczy w życiu, które mógłbyś osiągnąć jeśli o nie poprosisz. Zapomnij o myślach związanych z odmową. Zaryzykuj i poproś o to. Jeśli osoba, do której zwrócisz się z prośbą odmówi Ci, to i tak Twoja sytuacja nie będzie gorsza niż dotychczas. Masz jednak szansę, że otrzymasz to o co prosisz.

„Proście a będzie wam dane”.

Pozdrawiam

Sławomir Żbikowski

PS.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie książki Jacka Canfielda „Zasady Canfielda

PPS.

Jeżeli uważasz powyższy tekst za wartościowy, kliknij „Dodaj do Facebooka”