Weekend z tatą
15 kwietnia 2011

Weź się do roboty

Trzynasta zasada Canfielda to:

Weź się do roboty

Zasada ta, to podstawa sukcesu. Aby zostać dostrzeżonym, musisz podjąć jakieś działanie. Musisz zrobić coś co Cię wyróżni z pośród tłumu. Musisz zacząć działać. Nie ma innej możliwości, aby odnieść sukces, jak poprzez działanie.

W swojej książce Jack Canfield pisze, że podczas swoich kursów przeprowadzał pewien niezwykle ciekawy eksperyment. Wyjmował z portfela banknot studolarowy i pytał zebranych kto chce ten banknot otrzymać. Oczywiście zgłaszali się niemal wszyscy uczestnicy. A Jack stał z banknotem w ręku i nic więcej nie mówił i nie robił. Niektórzy odpuszczali, inni krzyczeli coraz nachalniej coś w stylu: „daj go mnie!”, „ja go chcę!”, lub „mnie, mnie go daj!”. W końcu ktoś ze słuchaczy wstawał, podbiegał do Jacka i wyrywał mu banknot z ręki. W ten sposób stawał się posiadaczem studolarowego banknotu. Była to jego nagroda za podjęcie działania. Kiedy po zakończeniu ćwiczenia, Jack zadawał pytanie, dlaczego inni nie podejmowali działania i siedzieli w ławkach ograniczając się do wykrzykiwania sloganów, uzyskiwał następujące odpowiedzi:

• „nie chciałem wyglądać na kogoś, kto bardzo chce czy potrzebuje tych pieniędzy”
  • „nie byłem pewien, czy naprawdę mi je dasz”
  • „siedziałem zbyt daleko”
  • „inni potrzebują tych pieniędzy bardziej niż ja”
  • „nie chciałem wydać się chciwy”
  • „bałem się, że takie zachowanie wyda się nie na miejscu i ludzie będą mnie potem osądzać albo śmiać się ze mnie”
  • „czekałem na dalsze instrukcje”

Postaw siebie w podobnej sytuacji. Czy skorzystałbyś z okazji, aby jako pierwszy wyrwać się z ławki i ruszyć z miejsca? Czy raczej siedziałbyś w ławce i czekał na dalsze instrukcje? Zastanów się, jakie lęki i obawy by Cię powstrzymywały? Jakie myśli pojawiłyby się w Twojej głowie?

Pamiętaj, że te same obawy, które powstrzymałyby Cię w tamtej sytuacji, znajdują się w twojej głowie. Myśli te są głęboko zakorzenione w Twojej podświadomości i ograniczają Cię na niemal każdym kroku w kierunku czegoś nowego, czegoś nieznanego. Naucz się przezwyciężać te lęki. Naucz się nie brać ich pod uwagę w trakcie podejmowania decyzji.

Pamiętaj to o czym tak często Ci powtarzam – Bez względu na okoliczności, teraz jest najlepszy moment, abyś zaczął. Nie czekaj na lepszą koniunkturę, na większą wiedzę, na to aż zdobędziesz więcej doświadczeń, na zmianę sytuacji politycznej, na hossę, nie czekaj do jutra. Zacznij już teraz, od razu. Kiedy skończysz czytać te słowa, zrób to z czym tak długo zwlekasz.

Wierzę, że Ci się uda. Na pewno sobie poradzisz.

Życzę Ci wielu życiowych sukcesów.

Pozdrawiam

Sławomir Żbikowski

PS.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie książki Jacka Canfielda „Zasady Canfielda

1 Komentarz

1. jacekk pisze:

słuszna prawda. no i tekst sam raz na rozpoczęcie nowego dnia, aby dopić kawę i zabrać się za robotę 🙂
    pozdrawiam