Bolący ząb
31 stycznia 2011
Dar
5 lutego 2011
Pokaż wszystkie

Zasady Canfielda 02

Druga z zasad Canfielda brzmi:

„Sprecyzuj po co tu jesteś”

Jack Canfield uważa, że każdy człowiek pojawia się na Ziemi nie bez powodu. Każdy ma do spełnienia jakiś wyznaczony dla niego cel. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę jaki cel przypadł mu w udziale. Często zdarza się, że z jakiegoś powodu wydaje Ci się, że coś jest twoim życiowym celem, a po pewnym czasie okazuje się, że była to wielka pomyłka. Okazuje się, że to co robiłeś przez całe dotychczasowe życie wcale nie sprawiało ci radości, że męczyło cię i pozbawiało życiowej energii.

Dlatego właśnie poznanie własnego celu w życiu jest tak istotne.

Wyobraźmy sobie chłopaka, który przez całą szkołę podstawową i gimnazjum, świetnie radził sobie z matematyką i przedmiotami ścisłymi. Wszyscy podkreślali te jego zdolności, chwaląc go i sugerując, że mógłby zostać wybitnym matematykiem lub fizykiem. W końcu chłopak uległ wpływowi tych sugestii, poszedł do liceum o profilu matematyczno-fizycznym, a następnie ukończył wydział fizyki na politechnice. Studia nie sprawiały mu trudności wiec rozpoczął studia doktoranckie. Jednak, chociaż nauka przychodziła mu dość lekko, miał wrażenie, że nie robi tego co powinien. W ramach stypendium wyjechał do Francji. Podczas pobytu za granicą, z dala od rodziny i otoczenia, które wciąż wywierało na niego pewnego rodzaju presję, zaczął zastanawiać się nad swoim życiem. Przy okazji poznał tam pewną uroczą dziewczynę, która śpiewała w klubowym zespole. Pewnego razu zaprosiła go na jedną z prób zespołu. Koledzy z zespołu zapytali go, czy gra na jakimś instrumencie. Wtedy przypomniał sobie o swojej wielkiej młodzieńczej miłości do gry na gitarze. Spróbował i okazało się, że jest bardzo dobry. Został poproszony o dołączenie do zespołu. Wkrótce zrozumiał, że to gra na gitarze jest jego przeznaczeniem. Zrezygnował z doktoratu i robi to co jest jego, życiową pasją.

Chłopak z tej historii przez długi czas był ślepy na to jaki jest jego, życiowy cel. Jednak w końcu go odnalazł. Jak wielu ludzi przez całe swoje życie nie potrafi odnaleźć swojego powołania? Chyba nie chcesz być jednym z nich?

Szukając swojego życiowego celu, weź pod uwagę zdanie Pata Williamsa: „Już za młodu określ, co jest twoim ulubionym zajęciem, po czym zorganizuj całe swoje życie wokół kwestii, jak się z tego utrzymać”.

W określeniu swojego życiowego celu pomocne może być również poniższe ćwiczenie (ćwiczenie to w całości zostało zaczerpnięte z książki Jacka Canfielda pod tytułem „Zasady Canfielda”):

1.       Wymień dwie wyjątkowe cechy swojego charakteru (np. entuzjazm i twórczość).

a.       …………………………………………

b.      ………………………………………….

2.       Wymień jeden lub dwa sposoby, w jakie lubisz wyrażać te cechy podczas kontaktów z innymi (np. wspierając i inspirując).

a.       ………………………………………….

b.      ………………………………………….

3.       Załóżmy, że świat jest doskonały. Jak taki świat wygląda? Jak wyglądają relacje międzyludzkie? Jakie to uczucie być częścią takiego świata? Odpowiedz w formie twierdzenia, w czasie teraźniejszym, określając stan najlepszy tak, jak to widzisz i czujesz. Pamiętaj, w doskonałym świecie nie może zabraknąć miejsca na zabawę.
Przykład: Każdy swobodnie wyraża swoje zdolności. Wszyscy pracują w harmonii. Każdy wyraża miłość.

………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………

4.       Połącz trzy powyższe punkty w jedno twierdzenie.
Przykład: Moim celem jest wykorzystywać moją twórczość i entuzjazm, by wspierać i inspirować innych, by swobodnie wyrażali swoje zdolności w sposób pełen harmonii i miłości.

………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………

Kiedy już zapiszesz na kartce swój życiowy cel, powieś go w widocznym miejscu i często czytaj go na głos, zwłaszcza rano. Jeśli masz duszę artysty, narysuj symbol, określający twój życiowy cel i wyeksponuj go w miejscu, w którym będziesz go często widział.

Miej swój cel zawsze przed oczyma i podążaj w jego kierunku.

Pozdrawiam gorąco

Sławek Żbikowski

PS. Powyższy tekst został przygotowany na podstawie książki Jacka Canfielda „Zasady Canfielda”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnienia Dla Niedowidzących