Wiosna
25 marca 2011

Zwolnij hamulce swojego sukcesu

Kolejna zasada Canfielda, to:

Zwolnij hamulce

Pisząc o tej zasadzie Jack Canfield stwierdza, że większość ludzi podróżuje przez życie na zaciągniętym ręcznym hamulcu. Hamulcem tym są ich negatywne myśli, negatywne wyobrażenia samego siebie, a przede wszystkim ograniczające nawyki i przekonania. Ludzie ci nie są w stanie osiągnąć stawianych sobie celów, gdyż przez całe życie tkwią w swojej ciasnej strefie bezpieczeństwa, z której obawiają się wyjść.

Jeśli ty również masz problem z osiąganiem stawianych sobie celów to być może również jedziesz na zaciągniętym hamulcu. Nie męcz się dociskając gaz. Zamiast tego pozbądź się swoich negatywnych przekonań i nawyków lub wyjdź ze swojej strefy komfortu. W ten sposób zwolnisz hamulec i ruszysz ze znacznie większą prędkością, ku swoim wielkim sukcesom.

Na temat wychodzenia ze strefy komfortu pisałem już wcześniej, więc w tym artykule, temat ten, pominę. Jeśli jesteś nim zainteresowany to zapraszam do przeczytania wpisu zatytułowanego „O wychodzeniu z własnej strefy komfortu

Tutaj skupię się na innym zagadnieniu. A mianowicie, postaram się, przybliżyć Ci, stosunkowo prostą, ale niezwykle skuteczną metodę pozbywania się ograniczających przekonań. Tą metodą są afirmacje.

Co to takiego? I z czym się to je?

Otóż, aby pozbyć się ograniczającego Cię przekonania, musisz zastąpić je przekonaniem, które będzie Ci służyło. Aby takie nowe przekonanie w sobie zakorzenić, będziesz potrzebował czasu (około 30 dni), oraz pewnej „sztuczki”. Tą „sztuczką” są właśnie afirmacje. Afirmacja jest pewnego rodzaju sformułowaniem, które wyraża Twój cel przedstawiony w czasie dokonanym.

Jack Canfield podaje osiem wskazówek dla stworzenia skutecznej Afirmacji:

1. Zacznij od czasownika w pierwszej osobie liczby pojedynczej. (np. jestem) – dzięki temu zabiegowi, afirmacja będzie silniej oddziaływała na Twoją podświadomość.
  2. Użyj czasu teraźniejszego. Powinieneś sformułować swój cel tak jakbyś już go osiągnął. (przykład: „Jestem szczęśliwym posiadaczem domu…”, zamiast „Będę miał dom”)
  3. Wyraź myśl w formie pozytywnej. Unikaj słowa „Nie”. (przykład: „Zaliczam się do niepalących”, zamiast „Nie palę papierosów”)
  4. Wyraź się zwięźle. Im łatwiej Twoja afirmacja będzie zapadała w pamięć, tym lepiej. Niech działa jak slogan reklamowy.
  5. Wyraź się jasno. Im bardziej sprecyzujesz swoją afirmację, tym lepsze uzyskasz rezultaty. (przykład: „Jadę swoim nowym, granatowym Ferrari California”, zamiast „Jadę swoim nowym samochodem”)
  6. Użyj przynajmniej jednego dynamicznego określenia, wyrażającego emocje lub odczucie. Zastanów się, jakie emocje będą Ci towarzyszyły, w chwili, gdy osiągniesz już swój cel. A potem użyj tej emocji w afirmacji. (przykład: „Świętuję wydanie mojej kolejnej książki”, zamiast „Moja książka została wydana”)
  7. Niech Twoja afirmacja dotyczy Ciebie, nie innych. Ta uwaga wydaje mi się oczywista. Afirmacja ma oddziaływać na Twoją podświadomość, a nie na podświadomość innych osób.
  8. Dodaj słowa wskazujące na coś lepszego. Dodaj do swojej afirmacji stwierdzenie, sugerujące, że Twój cel nie jest jeszcze górną poprzeczką, stanowiącą kres Twoich możliwości. (przykład: „Moje oczy cieszy widok kwoty czterech milionów złotych lub większej, na moim koncie”)

Spisz swoją afirmację i odczytuj ją przynajmniej trzy razy dziennie. Najlepsze efekty przynosi powtarzanie afirmacji tuż przed zaśnięciem i tuż po przebudzeniu. Czytając je na głos wyobrażaj sobie scenę, w której wypowiadane przez ciebie słowa afirmacji urzeczywistniają się. Poczuj emocję jakie w tym momencie byś odczuwał. Praktykuj tę technikę przez kolejne 30 dni. Tyle, zdaniem psychologów, potrzeba czasu, na to aby utrwalić w sobie dowolne przekonanie.

Życzę Ci wielu sukcesów w tworzeniu własnych afirmacji, wychodzeniu ze strefy komfortu i zwalniania hamulców ograniczających sukces.

Zwolnij hamulce swojego sukcesu

Pozdrawiam Sławomir Żbikowski

PS.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie książki Jacka Canfielda „Zasady Canfielda