Dzieci
Bajkopisarze
15 września 2010

Czas

Witam serdecznie.

Wakacje dobiegły końca, dzieci wróciły do przedszkoli i szkół, a my rodzice mamy znowu obowiązki. Jakie to obowiązki?

Choćby konieczność wczesnego wstawania, a przy okazji konieczność budzenia dzieci, dla których każda minuta snu jest bardzo cenna. Do innych obowiązków należy dostarczenie i odebranie dziecka do i z przedszkola / szkoły. Ale również uczestnictwo w zebraniach, konieczność uiszczania coraz to nowych opłat, kupowania coraz to nowych podręczników i materiałów.

W wielu przypadkach, gdy rodzice pracują na etacie, dzieci spędzają w przedszkolu / szkole większą część dnia. Kiedy rodzice odbierają swoje pociechy i wracają do domu, często pozostaje im jedynie zrobić obiad, zjeść i kłaść się spać (a co dopiero będzie zimą?).

Dzisiejsi rodzice, chcąc utrzymać siebie, swoje pociechy i dom, mają coraz mniej czasu na to, aby spędzać go z dzieckiem. Wracają do domu zmęczeni, rozdrażnieni, a jeszcze muszą zająć się domem. Dzieci najczęściej są pozostawione same sobie. Najczęściej spędzają czas przed ekranem telewizora, lub przed monitorem komputera.

Uważam jednak, iż dla naszych pociech, ważna jest każda minuta spędzona z rodzicem, lub rodzicami. Uważam, że warto czasem zrezygnować ze zmywania podłogi na rzecz spędzenia dziesięciu minut ze swoją pociechą. Czas upływa, dzieci rosną i już wkrótce może się okazać, że przegapiliśmy najważniejsze lata – przespaliśmy dzieciństwo naszych dzieci.

Pisałem już na stronach blogu DobryTata.waw.pl na temat przytulania, o tym, żeby każdego dnia przytulić swoją pociechę; pisałem również o tym aby codziennie dziecko chwalić, nawet za drobnostki. Dziś udzielam kolejnej, być może najważniejszej rady:

Spędzaj z dzieckiem tak dużo czasu, ile tylko jesteś w stanie wygospodarować.

Mnie również trudno jest znaleźć wystarczająco dużo czasu, aby spędzić go ze swoimi chłopcami. Jednak, nawet wtedy, kiedy nie znalazłem tego czasu w ciągu dnia, przynajmniej wieczorem staram się to zrekompensować. Kiedy chłopcy kładą się już do łóżek, ja zabieram się za czytanie książeczek i opowiadanie bajek. Jestem dumny i cieszę się, kiedy moje dzieci upominają się o kolejną książeczkę do przeczytania i o kolejną bajkę do opowiedzenia. Wiem wtedy, że ten czas, który z nimi spędzam przynosi pozytywne efekty.

Wypracujcie swoje własne, najbardziej wam pasujące formy spędzania czasu z dzieckiem. Może to być wspólne czytanie, czy opowiadanie bajek, może to być wspólne rysowanie, czy malowanie, może to być wspólne lepienie z plastociasta, czy wspólne budowanie czegoś z klocków, może to być wspólne przygotowywanie posiłku – wszystko zależy od ciebie i twojej pociechy. Pamiętaj – każda minuta spędzona z dzieckiem, jest bezcenna. Każda taka minuta przyniesie pozytywne efekty zarówno dla ciebie jak i dla twojego dziecka.

Pozdrawiam – Sławek