Maluch i tata – o relacji między ojcem, a dzieckiem str. 2

Tata małego skrzata

Twój maluch rośnie jak na drożdżach, wszyscy domownicy zaczynają przyzwyczajać się do nowej sytuacji. Wasz skrzat jest coraz bardziej samodzielny, uczy się nowych czynności, poznaje otaczający świat z zachwytem i ciekawością. Siedzi, raczkuje, stawia pierwsze kroki, pierwsze słowa…pierwsze „TATA”… Bycie tatą daje mnóstwo radości i satysfakcji. Ale na dobry kontakt ze swoim malcem musisz nadal pracować.

Jak tata może dbać o właściwe relacje z małym skrzatem?

* Poświęcaj swojemu dziecku uwagę tak często jak to możliwe. Zadbaj, aby był to czas tylko dla Was! Maluch będzie czuł się wtedy wyjątkowy, zauważony – to bardzo ważne, w ten sposób budujesz jego poczucie własnej wartości.
* Bawcie się razem, czytajcie, spacerujcie, macie teraz jeszcze więcej okazji do wspólnej zabawy. Zainteresuj malucha czymś nowym! Kto potrafi się bawić z nim tak jak Ty?
* Pokazuj świat, wyjaśniaj, bądź dla dziecka przewodnikiem, chwal choćby za małe sukcesy… dla niego to kroki milowe w rozwoju.
* Wskazuj, proponuj, nie wyręczaj. Ucz samodzielności, dając maluchowi coraz więcej możliwości wyboru.
* Pokaż co robisz w pracy, dla dziecka odkrywanie tajemnic dorosłego świata jest fascynujące.
* Maluch musi czuć, że jest dla Ciebie ważny, że się nim interesujesz, chcesz przy nim być, potrzebuje Twojej akceptacji. Mów mu o tym!

Tata na lata

Jesteś idolem swojego dziecka. Maluch opowiada o Tobie w przedszkolu… To wspaniały czas w byciu tatą. Ale czeka Cię jeszcze wiele wyzwań. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje miłości i akceptacji przez całe życie, kiedy będzie miało 5, 10, 18 czy 25 lat również. Szansą na wspaniałą, trwającą całe życie relację z dzieckiem jest szczerość, otwartość i gotowość do okazywania uczuć.

Co jeszcze może robić tata, by wzmacniać relację z dzieckiem w kolejnych latach?

* Dzieci potrzebują słyszeć słowa „kocham Ciebie” przez całe życie. Nawet jeśli nie przytulają się do Ciebie tak chętnie, jak dawniej; jeśli wolą pobawić się z kolegami na podwórku – byłeś i będziesz dla nich ważny.
* Nadal jesteś cennym kompanem do zabawy. Z kim jak nie z Tatą można wybrać się na wycieczkę rowerową, pograć w piłkę lub pójść na basen?
* Nie śmiej się z problemów swojego dziecka, nawet tych najmniejszych: spróbujcie razem znaleźć rozwiązanie nawet najbardziej błahego problemu: tak buduje się zaufanie.
* Słuchaj – nie oceniaj. Pozwól dzieciom mieć marzenia. Kiedy maluch marzy o tym, by być astronautą, czy prezydentem – ma cel, do którego chce dążyć. Nawet jeśli w czasie dorastania zrozumie, że to nie dla niego, marzenia pomogą mu się rozwijać i zdobywać nową wiedzę.
* Rozmawiaj ze swoimi dziećmi… lepiej, jeśli będzie to 10 minut codziennie niż 2 godziny raz w miesiącu.
* Wspieraj wysiłki dziecka, dodawaj otuchy również wtedy, gdy nie udaje mu się osiągnąć sukcesu. Niech wie, że go akceptujesz takim, jaki jest.
* Jeśli jesteś tatą córeczki, nie szczędź jej komplementów, nic tak nie pomaga w tworzeniu pozytywnego obrazu siebie jak dobre słowo i akceptacja ojca.
* Jeśli masz syna, nie oczekuj, że będzie doskonały. Daj mu szanse być sobą… wtedy będzie się starał po to, aby się realizować, nie aby kogoś zadowolić.
* Szanuj uczucia swojej pociechy, również te nieprzyjemne jak złość czy smutek, one też są potrzebne. Są wiadomością od Twojego dziecka: jest mi źle, teraz potrzebuję Ciebie jeszcze bardziej.
* …jeśli popełniłeś błąd – przeproś! Pamiętaj…dzieci nie potrzebują doskonałego rodzica, ale rodzica, który pokaże im, jak się zachowywać: dlatego tak ważne jest, żebyś umiał przyznać się do błędu.

Magiczne słowa „Kocham Cię”

Bycie tatą to wyzwanie wymagające aktywności i zaangażowania od pierwszych chwil życia Twojego dziecka, to rola na całe życie! Aby stworzyć pełną zaufania i miłości więź z dzieckiem potrzebne jest Twoje autentyczne zainteresowanie i sympatia do malucha. „Kocham Cię” – każde dziecko, bez względu na wiek czeka na te słowa!!! Nie bój się ich powiedzieć, nie staniesz się przez to mniej męski, nie stracisz autorytetu, wręcz przeciwnie, zyskasz miłość i szacunek swojej pociechy, a co więcej dasz jej ogromny dar, z którego będzie mogła czerpać całe życie: poczucie własnej wartości, wysoką samoocenę, zapał i odwagę do zmagania się ze światem, umiejętność tworzenia satysfakcjonujących, bliskich związków z ludźmi i miłość do własnych dzieci.

Autor: Monika Mućko (artykuł pochodzi z serwis „Dobry Rodzic Dobry Start„)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *