19 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci. W Polsce Dzień został objęty patronatem Fundacji Dzieci Niczyje – w porozumieniu z inicjatorem akcji, szwajcarską organizacją Women’s World Summit Foundation.

Intencją inicjatorów akcji jest zorganizowanie szerokiego międzynarodowego partnerstwa, które da podstawę istnienia „kultury zapobiegania przemocy” – światowej sieci organizacji inicjujących kampanie i wydarzenia podnoszące świadomość społeczną w zakresie problemu i profilaktyki wykorzystywania seksualnego i przemocy wobec dzieci.

W zamierzeniu organizatorów, Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci nawiązuje do 20 listopada – Dnia Ochrony Praw Dziecka. W szczególności obchody mają przypominać o artykule 34 Konwencji o Prawach Dziecka, zgodnie z którym „Państwa-Strony zobowiązują się do ochrony dzieci przed wszelkimi formami wyzysku seksualnego i nadużyć seksualnych”.

Krzywdzenie najmłodszych to bardzo poważny i jednocześnie bardzo powszechny problem. Każdego dnia tysiące dzieci staje się ofiarami przemocy – fizycznej, psychicznej i seksualnej. Wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje wskazują, że 70 proc. rodziców w Polsce bije swoje dzieci, a 6 proc. z nich przynajmniej raz pobiło swoje dziecko do tego stopnia, że skutkiem bicia był uraz fizyczny.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci można świętować wspierając organizacje zajmujące się problemem krzywdzenia dzieci. *

Kontakt dla mediów:

Marta Skierkowska, Fundacja Dzieci Niczyje

tel.: 22 616 02 68, tel. kom.: +48 507052514

marta.skierkowska@fdn.pl

* Fundacja Dzieci Niczyje jest jedną z największych polskich organizacji zajmujących się problemem przemocy wobec dzieci. Możesz ją wesprzeć wysyłając SMS o treści DZIECI na numer 72 015. Koszt to tylko 2 zł + VAT (2,44 zł z VAT).

Niewiele, a tak dużo w walce o szczęśliwe dzieciństwo…
Tekst został pobrany  z serwisu: http://www.dobryrodzic.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *