Sześć powodów, dla których warto opowiadać bajki dzieciom

Bajka opowiedziana dziecku jest dobra na wszystko. Takie jest moje zdanie. Dlaczego tak uważam? Wymienię tu sześć powodów, dla których uważam, ze warto baji opowiadać. Oczywiście, te sześć powodów nie wyczerpuje tematu. Powodów tych znalazłoby się znacznie więcej. Myślę, że te sześć powodów, powinno jednak zachęcić rodziców do tego, aby zaczęli bajki opowiadać.

1. Czas poświęcony dziecku.
Po pierwsze, rodzic opowiadając bajkę spędza czas z dzieckiem – jest to chwila, kiedy rodzic jest tylko do dyspozycji dziecka. W dzisiejszych czasach rodzice nie często dysponują komfortem, aby spędzać z dzieckiem tyle czasu ile by chcieli i ile potrzebuje samo dziecko. W związku z tym, czas kiedy rodzic czyta, lub opowiada bajkę dziecku, jest czasem tylko dla nich. Jest to czas na pielęgnowanie więzi rodzic-dziecko.

2. Kontakt fizyczny.
Podczas czytania, czy opowiadania bajki można wziąć dziecko na kolana, przytulić, czy pogłaskać po główce. W ten sposób rodzic nawiązuje kontakt fizyczny, tak niezbędny i tak potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Uczucie bliskości można wzmocnić przez zastosowanie odpowiedniej intonacji podczas opowiadania bajki. Ciepły głos rodzica, będzie potęgował uczucie bliskości i wzmocni więź emocjonalną z dzieckiem.

3. Bajki pobudzają wyobraźnię.
Bajka, im bardziej niezwykła, im bardziej fantazyjna, im barwniej opowiedziana, tym większą uwagę dziecka potrafi przyciągnąć. Dziecko wsłuchując się w treść bajki, może wyobrażać sobie opowiadane sceny, wizualizować i przeżywać opowiadaną historię we własnej główce. W ten sposób bajki rozwijają dziecięcą wyobraźnię. Z własnego doświadczenia wiem, iż dzieci po pewnym czasie same zaczynają wymyślać własne bajki, własne historie, co świadczy o bujnej wyobraźni.

4. Bajki pomagają zasnąć.
Bajka opowiedziana przed snem może pomóc dziecku w zaśnięciu. Istnieje specjalny rodzaj bajek zwanych bajkami zasypiankami. Bajki te mają za zadanie uspokoić dziecko i wyciszyć. Bajki takie pozbawione są wartkiej akcji, a zamiast tego znajduje się w nich sporo elementów opisowych. Zazwyczaj bajki zasypianki zawierają elementy wyliczanki, które sprawiają, iż dziecko staje się bardziej senne. Bajka taka opowiedziana spokojnym, czasem wręcz monotonnym głosem, ma za zadanie uspokoić i w efekcie uśpić nawet najbardziej rozbrykane dziecko i rzeczywiście taki efekt przynosi.

5. Bajki terapeutyczne
Bajka może być „lekarstwem” na wszystko, począwszy od problemów z zasypianiem, poprzez różnego rodzaju lęki, a skończywszy na nauce załatwiania potrzeb na nocniku. To rodzic najlepiej zna swoją pociechę, to rodzic najlepiej zna problem, z którym dziecko się boryka, to rodzic ma największe predyspozycje do tego, aby ten problem rozwiązać. A można go rozwiązać stosując bajki właśnie. Założeniem bajki terapeutycznej jest to, że główny bohater bajki ma ten sam problem co dziecko. Bohaterem bajki może być inne dziecko o zmienionym imieniu, ale borykające się z podobnym problemem. Może to być również zwierzątko, któremu ten problem zostanie przypisany. Opowiadając bajkę terapeutyczną, rodzic może uwzględnić kilka szczegółów, dzięki którym dziecko jeszcze bardziej utożsami się z bohaterem. Na przykład – jeśli dziecko ma ulubionego przytulaka – różowego króliczka, to być może główny bohater, będzie miał za przytulankę różowego zajączka. „To tak jak ja!” – może powiedzieć dziecko. I najważniejsze założenie bajki terapeutycznej – bohater bajki wypracowuje rozwiązanie swojego problemu. Może nie być łatwo, jednak warto spróbować.

6. Nie tylko dla dzieci…
Bajki przynoszą korzyści nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Rodzic opowiadając bajkę, również wiele zyskuje. Rozwija własną wyobraźnię, swoją elokwencję, zwiększa zasób używanych słów, wzrasta jego poczucie własnej wartości. Ponadto, czas spędzony z dzieckiem sprawia, iż rodzic może choć na chwilę oderwać się od zajęć związanych z pracą czy prowadzeniem domu. Dzięki temu zyskuje chwilę na odstresowanie się, odsapnięcie i relaks umysłowy.

Podsumowanie.
Opowiadanie bajek dzieciom daje wiele korzyści nie tylko dzieciom, ale również nam dorosłym. Dzięki bajkom możemy wraz z dziećmi przenieść się w krainę marzeń i fantazji. Możemy, choć przez chwilę przenieść się do świata, gdzie wszystko jest możliwe. Korzystajmy z tych cudownych chwil jak najczęściej.

Zachęcam cię, abyś już dziś zaczął opowiadać bajki swemu dziecku. Początkowo, radzę zaanektować zasłyszane bajki, baśnie, czy opowiadania. Z czasem sam (sama) zaczniesz wymyślać własne przepiękne historie.
Zachęcam również do nadsyłania swoich bajek w ramach akcji Bajkopisarze, o której więcej przeczytasz tutaj.
Pozdrawiam – Sławek Żbikowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *