10 “naturalnych” zabaw jesiennych

 1. Co wyrośnie z cebuli?
  Przygotujcie cebulę i wąskie naczynie z wodą (np. kieliszek, słoik). Włóżcie cebulę do naczynia wypełnionego wodą tak, żeby jej dolna część dotykała wody. Obserwujcie co wyrośnie z cebuli po kilku dniach – pojawią się korzenie.
 2. Czym różnią się kamienie?
  Zbierzcie kilka kamieni z różnych środowisk, np. z parku, plaży, lasu, rzeki. Zaobserwujcie czym różnią się poszczególne kamienie – jedne będą bardziej miękkie, inne będą miały zadziwiające kolory, na jeszcze innych będzie można stworzyć własny rysunek zarysowując je kamieniem lub ostrym narzędziem.
  10 naturalnych zabaw na jesiennych
 3. Jak zrobić własny zielnik?
  Zbierzcie różne rodzaje liści w parku lub lesie. Wysuszcie je między kartkami grubej książki i przyklejcie w specjalnym zeszycie. Spróbujcie znaleźć nazwy poszczególnych liści oraz owoce, jakie się pojawiają na danym drzewie, np. gdzie rośnie kasztan, żołądż czy klon?
 4. Jak zrobić kolaż ze skarbów lasu?
  Wybierzcie się na spacer do lasu i tam nazbierajcie to, co najbardziej się Wam podoba, np. liście, ptasie piórka, mech, małe patyki. Następnie w domu na kartce narysujcie kształt, z którego powstanie kolaż – może to być np. leśny ludek. Wyklejcie ludka skarbami znalezionymi w lesie.
 5. Jak pachnie warzywo?
  Do kilku różnych pojemników włóż warzywa lub owoce o intensywnym zapachu, np. seler, por, chrzan, paprykę. Pozwól dziecku powąchać warzywa tak, żeby ich nie widziało. Czy uda mu się zgadnąć co to za warzywo? W tej zabawie możecie zamieniać się rolami.
 6. Jak wyhodować własne avocado?
  Zjedźcie avocado, a pestkę zamoczcie do połowy w naczyniu napełnionym wodą. Często zmieniajcie wodę i czekajcie na to, aż pestka pęknie i zakiełkuje. Wówczas zasadźcie pestkę w doniczce z ziemią i podlewajcie ją, kiedy ziemia będzie sucha. Z pestki wyrośnie piękne drzewo. Praca nad uprawą własnego avocado wymaga czasu i cierpliwości, dlatego może być doskonałą lekcją dla naszego dziecka.
 7. Jak zrobić naturalną biżuterię?
  Zbierzcie ozdoby, z których powstanie biżuteria, np. kasztany, żołędzie, jarzębinę i w każdym elemencie zróbcie otwór, przez który przeprowadzicie sznurek. Może być tutaj pomocny Tata, który wykorzysta swoje narzędzia do zrobienia dziurki. Nawleczcie na sznurek wybrane ozdoby. Możecie użyć jednego rodzaj materiału lub połączyć poszczególne elementy ze sobą, tworząc np. powtarzający się wzór.
 8. Co to za zwierzę?
  Na spacerze w lesie lub na łące wsłuchujcie się w odgłosy wydawane przez zwierzęta. Odnajdźcie konika polnego lub stukającego dzięcioła. Czy usłyszycie jakie dźwięki wydaje ślimak lub mrówka? Możecie przygotować się do tej badawczej wyprawy, przygotowując wcześniej listę zwierząt, których będziecie szukać w danym środowisku.
  10 “naturalnych” zabaw jesiennych
 9. Jak stworzyć własną orkiestrę?
  Napełnijcie wodą różnego rodzaju naczynia szklane, np. butelki, szklanki, słoiki. Następnie uderzajcie łyżką metalową albo drewnianą w brzeg naczyń, żeby tworzyć różnorodne dźwięki. Obserwujcie jak różni się dźwięk, w zależności od tego czym uderzacie, ile jest wody w naczyniu lub kiedy włożycie do naczynia kasztana lub liść.
 10. Jak stworzyć obraz z liści?
  Połóżcie na stole wybrane liście, na nich czystą kartkę papieru i zamalowujcie kartkę do momentu, aż pojawi się kształt liścia. Możecie odrysowywać każdy liść innym kolorem, żeby powstał różnobarwny obraz.

Autorką tekstu jest Alicja Dyrda.

Ten i wile innych równie ciekawych artykułów możesz znaleźć w serwisie Dzieci są ważne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *