Reguła wzajemności w życiu prywatnym i biznesie !

Autorem artykułu jest Błażej Biskupski

Reguła wzajemności polega na odwiecznym zachowaniu ludzi i jest kolebką handlu.
Ludzie zauważyli, że mając więcej produktów mogą je komuś podarować, Druga strona odwzajemnia się innym produktem potrzebnym tej pierwszej stronie. A ile razy zdarzyło ci się w życiu odpowiedzieć na „dzień dobry” albo „cześć” od nieznajomej osoby? Jest to bardzo rozpowszechnione, ale nie tylko w tym wypadku. Jeśli dostaniemy prezent na urodziny to jesteśmy zobowiązani do tego samego w urodziny naszego darczyńcy. Wielu ludzi nawet jest sfrustrowana jeśli ta druga osoba, której kiedyś coś daliśmy nie odwdzięczy się. Taką sytuacje mamy również z rynkiem pracy. Jeśli ktoś załatwił komuś dobrze płatną pracę jest zobowiązany i czuje, że musi pomóc tej osobie jak ona będzie w tarapatach. Tak to już działa i stanowi bardzo przydatne narzędzie w biznesie. Reguła ta jest tak silna, że działa nawet w kryzysowych przypadkach. Nie ważne w jakiej jesteśmy sytuacji, jeśli mamy się odwdzięczyć , zrobimy to bo będziemy się z tym dobrze czuć.

Zostały prowadzone różne badania a wynikiem było to, że warto dawać. Tym sposobem będziemy również obdarowywani. Jak będziemy coś potrzebować łatwiej nam przyjdzie prosić i są duże szanse na pomoc. Ta reguła sprawia że jesteśmy społeczeństwem. Trzymamy się w kupie i nawzajem się obdarowujemy. Inaczej nie byłoby takich tłumów w sklepach na Boże Narodzenie.

Jak to można wykorzystać w biznesie? Po prostu więcej dajmy ludziom

Jeśli coś chcemy od drugiej osoby, będzie łatwiej to uzyskać jeśli wcześniej mu coś damy. Np. przed sklepem rozdajemy darmowe próbki, gazetkę, czasopismo. Taka obdarowana osoba może mieć silne poczucie wejścia do sklepu i kupienia czegoś, nawet jeśli tego nie potrzebuje. Z drugiej strony nie możemy zmuszać tej osoby aby weszła do sklepu. To jest jej wybór

Ciekawym systemem jest rozdawanie długopisów przez głuchoniemych. Najpierw rozdają długopisy a za 5 minut zbierają datki. Problem tkwi w tym ,że darczyńcy od razu oczekują zwrotu przysługi. Jeśli nie dostaną to zabierają prezent a przysłowie brzmi „kto daje i zabiera ten się w piekle poniewiera.”

Jeśli ktoś potrzebuje ciebie i jeśli możesz pomóc to po prostu pomóż. Może się okazać że ten ktoś będzie miał super biznes i chce Cię na wspólnika i tym sposobem się odwdzięcza.
Może dobrym pomysłem na znalezienie pracy nie jest wysyłanie cv do kilkuset firm ale poszukanie firmy, która potrzebuje pomocy z twojej strony. Ty dajesz taką pomoc i masz duże szanse na pracę.

Wielu ludzi, w tym i ja bałem się kiedyś przysług i prezentów. Specjalnie odrzucałem chęci innych osób do pomocy aby nie czuć się zobowiązanym. Robiłem to ponieważ strasznie się czułem jak nie mogłem się odwzajemnić. Wolałem sam sobie poradzić. Teraz wiem , że to droga do nikąd i obecnie chętnie biorę, daje i pomagam jeśli tylko mogę. Oczywiście kij ma dwa końce i trzeba uważać na osoby, które będą chciały cię zmusić do odwzajemnienia, mówiąc „ale ja ci przecież pomogłem! „

Życzę Tobie dużo prezentów i przysług odwzajemniających. Mi możesz już pomóc rozpowszechniając ten artykuł w sieci. Możesz go wstawić na stronę lub wysłać do znajomego.
Możesz również oczekiwać coś ode mnie, bo rozumiem tą zasadę i nie obrażę się jeśli będziesz potrzebował/a pomocy. Jak będę mógł w jakiś sposób pomóc to pomogę.
Jeśli tylko potrzebujesz pomocy lub chcesz komuś pomóc wyślij do mnie e-maila zeus@aster.pl
z tytułem „chce pomagać i chce otrzymać pomoc„. Mój mail będzie tak jakby skrzyżowaniem waszych potrzeb. Jeśli otrzymam maila z prośbą o pomoc to roześlę go wszystkim tym co chcą pomagać. Nie oznacza to, że pomoc nadejdzie od razu, ale jest duża szansa:). Ty też będziesz mógł/a wysłać prośbę o pomoc. Twoich danych nikomu nie przekażę co reguluje moja polityka prywatności

Autorem teksu jest Błażej Biskupski, administrator http://www.emabis.pl i innych

Autorem tekstu jest Błażej Biskupski coaching

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *