Czytam dziecku!

autorem artykułu jest Magdalena Batorowicz

Jak wychować nasze dziecko, aby było kulturalne, posiadało szeroką wiedzę, potrafiło pięknie i składnie wypowiadać się, samodzielnie myśleć i aby posiadało ogromną wyobraźnie? Nic prostszego! Wystarczy codziennie czytać dziecku dla przyjemności. Nie wymaga to od nas wielkiego poświęcenia, potrzeba tylko wygospodarować 15 – 20 minut i sprawić, aby stało się to naszym codziennym, wspaniałym rytuałem, czasem dla Ciebie i dziecka.

Wiele nawyków dorosłego człowieka powstaje w dzieciństwie, warto rozwijać zapał do czytania już od najmłodszych lat. To od nas, rodziców, w dużej mierze zależy co nasze dzieci będą lubiły a czego nie. Nawyk czytania to cudowny dar, który możemy im ofiarować. W erze telewizji i internetu ciężko jest przekonać nastolatka, że książka jest bardziej wartościowa niż film. Ciężko go przekonać, że dzięki czytaniu rozwija wyobraźnię i poszerza wiedzę. Trzeba zainteresować go wcześniej. Jest ogromna różnica intelektualna i emocjonalna między dziećmi, którym czytano książki, a tymi, które były tego pozbawione. Zalet czytania jest niezliczona ilość.

Mądre książki pokazują dziecku wartości moralne, uczą odróżniać dobro od zła, stymulują wyobraźnię, zachęcają do refleksji nad własnymi czynami, pokazują czym jest odwaga, szacunek, odpowiedzialność, miłość, szczęście. Czyli wszystko, co mądry rodzic chciałby przekazać swojemu dziecku. Czytanie książek może ochronić przed uzależnieniem od telewizji czy internetu. Dziecko, które ma styczność ze słowem pisanym łatwiej się uczy, szybciej zapamiętuje, posiada szeroki zakres słownictwa, łatwiej przychodzi mu konstruowanie rozbudowanych zdań, opowiadań, ma ogromną wyobraźnię, jest bardziej rozwinięte intelektualnie.

Najlepiej czytać dziecku już od pierwszych dni. Oczywiście największa przyjemność z czytania to wtedy, kiedy dziecko już rozumie, kiedy wspólnie cieszycie się z bajki czy opowiadania. To cudowny czas rodzica i malucha! Wiele uśmiechów i zdumiewających obrotów zdarzeń! Dla maluchów świetnym wyjściem są również audiobooki i słuchowiska, czyli książki czytane. Malec może zajmować się zabawą, malowaniem, gdy w tle słyszy opowiadanie. Oczywiście nic nie zastąpi bajki na dobranoc, czytanej przez mamę lub tatę.

Zatrzymajmy się na chwile w naszej codziennej pogoni, usiądźmy z dzieckiem i przenieśmy je w zaczarowany świat Kubusia Puchatka czy Królewny Śnieżki, dając mu tym samym wiele dobrego i patrząc jak nasz maluch wyrośnie na mądrego i wspaniałego człowieka.

Magdalena Batorowicz

przed ciążą, w ciąży, mam małe dziecko,

dla mądrych rodziców-naszedziecko.net.pl

ebooki i audiobooki dla dzieci-czytamydzieciom.net.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *