Maluch i tata – o relacji między ojcem, a dzieckiem

Będziesz Tatą? Cieszysz się? Jesteś dumny? Masz pewnie dużo pytań i jeszcze więcej wątpliwości. A może boisz się i zupełnie nie czujesz się gotowy? Jedno jest pewne: to największa rewolucja w Twoim życiu! I nawet jeśli nie wiesz dokładnie, czego się spodziewać, to wiesz, że chciałbyś być dobrym ojcem. Ale jak tego dokonać? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na to, jak możesz zbudować więź ze swoim dzieckiem. Kiedy zacząć? Jak najwcześniej…najlepiej wtedy, gdy mieszka sobie w brzuchu mamy.

„Tata w … CIĄŻY” ?!

Kiedy właściwie zaczyna się bycie tatą? Jedni czują się ojcem już od chwili, kiedy partnerka powie, że spodziewają się maleństwa. Inni stają się tatą wraz z powiększaniem się brzucha mamy, pierwszym kopnięciem nóżek dziecka, gdy przetną pępowinę, gdy pierwszy raz wezmą malutkiego człowieka na ręce lub o wiele, wiele później… Nie ma w tym nic złego, każdy do tej niezwykłej roli dojrzewa w innym tempie. To, co jest ważne, to żeby przygotowania zacząć jak najwcześniej. Tak, tak…tata potrzebny jest dziecku od samego początku – chociaż to kobieta nosi malca w brzuchu, to Ty jesteś równie ważny jak mama!!! Miesiące ciąży są dla Waszej trójki szansą, żeby przygotować się do nowej roli i zdobyć odpowiednią wiedzę.

Jak „tata w ciąży” może budować więź z nienarodzonym maluszkiem?

 • Wspieraj swoją partnerkę, dbaj o nią. Malec wszystkie swoje potrzeby zaspokaja za pośrednictwem mamy, dlatego zadowolona i zdrowa mama oznacza w tym czasie bezpieczne, zadowolone dziecko.
 • Interesuj się ciążą: czytaj ulotki, książki, artykuły i fora dla rodziców – im więcej będziesz wiedział, tym łatwiej będzie Ci zrozumieć zachowania partnerki, dziwaczne zachcianki i zmiany nastroju.
 • Mów do maleństwa! Pamiętaj, że nie mieszka na obcej i odległej planecie, jest tak blisko….słyszy, czuje…jest na wyciągnięcie ręki. Zwracaj się więc jak najczulej do małego mieszkańca brzuszka, głaszcz go, rozśmieszaj mamę…jej śmiech będzie dla malca świetnym masażem. Już teraz możecie razem spędzać czas! Przyzwyczajać się do siebie.
 • Zapiszcie się do szkoły rodzenia. Dowiesz się, czego możecie się spodziewać w trzecim trymestrze ciąży, jak przebiega poród i jak pielęgnować dziecko. To również szansa, abyście wspólnie i świadomie mogli zdecydować, czy będziesz uczestniczył w porodzie.

Drugie narodziny taty

Godziny spędzone w szpitalu, pierwszy krzyk… Jeśli do tej pory nie poczułeś się ojcem, to teraz masz przed sobą małego człowieka, który na pewno Ci w tym pomoże. I przez najbliższe tygodnie nie pozwoli o sobie zapomnieć, nawet na chwilę. Jesteś taki dumny…wszyscy pytają o malucha: Ile waży? Ile mierzy? Czy zdrowy? Jak się czuje mama? A Ty? Czy ktoś zapytał o Ciebie? Jesteś wykończony i to lekkie ukłucie zazdrości… Drogi Tato! Możesz się tak czuć w najbliższych dniach, to zrozumiałe, gdyż wszystko kręci się teraz wokół malca. Paradoksalnie tym, co najlepiej pomoże przetrwać te trudne dni, jest zaangażowanie w pielęgnację Waszej pociechy, od pierwszych wspólnie spędzonych godzin. Tyle mówi się o naturalnej więzi łączącej mamę z dzieckiem – ale jeśli będziesz spędzał czas ze swoim maleństwem, nosił je, tulił w swoich silnych ramionach, mówił i śmiał się do niego…Was też połączy taka więź!

Jak „świeżo upieczony tata” może nawiązać relację ze swoim bobasem?

 • Pomagaj w pielęgnacji malca: kąp, przewijaj, noś na rękach…Boisz się zrobić dziecku krzywdę? Myślisz, że mama na pewno zrobi to lepiej? Pamiętaj, że wszystkie pierwsze czynności są stresujące – tak samo dla Ciebie, jak i dla Twojej partnerki. Jedynym sposobem, aby zdobyć pewność są praktyczne ćwiczenia. Teraz jest na to najlepszy czas! To zrozumiałe, że masz wątpliwości, Twoja partnerka też je ma! To świadczy o Waszym poczuciu odpowiedzialności za to małe dziecko.
 • Bądź przy Waszym dziecku. Mów do niego. Pamiętaj – ono równie mocno potrzebuje głosu mamy i głosu taty…oboje jesteście ważni! Będąc przy maluszku, dajesz mu ważną wiadomość: chcę być Twoim tatą, jesteś dla mnie ważny, chcę być przy Tobie.
 • Baw się z maluszkiem – nic tak nie buduje więzi z dzieckiem jak bliski kontakt i dobra zabawa! Pamiętaj, że smyk jest mały i delikatny, dlatego nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby go przestraszyć (nigdy nie potrząsaj dzieckiem, nawet w zabawie – link do artykułu). Doskonałą formą zabawy będzie przytulanie, głaskanie, masaż, ale też kołysanie i śpiewanie piosenek. Śmiej się do dziecka, podawaj zabawki, grzechotki, mów do niego jak najczęściej.

Od dnia narodzin bardzo intensywnie rozwija się proces uczuciowego wiązania dziecka z rodzicami, dlatego Twoja obecność w tym czasie jest taka ważna. Daj szansę Twojemu dziecku, by miało emocjonalny kontakt i z mamą i z tatą.

Tata małego skrzata

Twój maluch rośnie jak na drożdżach, wszyscy domownicy zaczynają przyzwyczajać się do nowej sytuacji. Wasz skrzat jest coraz bardziej samodzielny, uczy się nowych czynności, poznaje otaczający świat z zachwytem i ciekawością. Siedzi, raczkuje, stawia pierwsze kroki, pierwsze słowa…pierwsze „TATA”… Bycie tatą daje mnóstwo radości i satysfakcji. Ale na dobry kontakt ze swoim malcem musisz nadal pracować.

Jak tata może dbać o właściwe relacje z małym skrzatem?

 • Poświęcaj swojemu dziecku uwagę tak często jak to możliwe. Zadbaj, aby był to czas tylko dla Was! Maluch będzie czuł się wtedy wyjątkowy, zauważony – to bardzo ważne, w ten sposób budujesz jego poczucie własnej wartości.
 • Bawcie się razem, czytajcie, spacerujcie, macie teraz jeszcze więcej okazji do wspólnej zabawy. Zainteresuj malucha czymś nowym! Kto potrafi się bawić z nim tak jak Ty?
 • Pokazuj świat, wyjaśniaj, bądź dla dziecka przewodnikiem, chwal choćby za małe sukcesy… dla niego to kroki milowe w rozwoju.
 • Wskazuj, proponuj, nie wyręczaj. Ucz samodzielności, dając maluchowi coraz więcej możliwości wyboru.
 • Pokaż co robisz w pracy, dla dziecka odkrywanie tajemnic dorosłego świata jest fascynujące.
 • Maluch musi czuć, że jest dla Ciebie ważny, że się nim interesujesz, chcesz przy nim być, potrzebuje Twojej akceptacji. Mów mu o tym!

Tata na lata

Jesteś idolem swojego dziecka. Maluch opowiada o Tobie w przedszkolu… To wspaniały czas w byciu tatą. Ale czeka Cię jeszcze wiele wyzwań. Pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje miłości i akceptacji przez całe życie, kiedy będzie miało 5, 10, 18 czy 25 lat również. Szansą na wspaniałą, trwającą całe życie relację z dzieckiem jest szczerość, otwartość i gotowość do okazywania uczuć.

Co jeszcze może robić tata, by wzmacniać relację z dzieckiem w kolejnych latach?

 • Dzieci potrzebują słyszeć słowa „kocham Ciebie” przez całe życie. Nawet jeśli nie przytulają się do Ciebie tak chętnie, jak dawniej; jeśli wolą pobawić się z kolegami na podwórku – byłeś i będziesz dla nich ważny.
 • Nadal jesteś cennym kompanem do zabawy. Z kim jak nie z Tatą można wybrać się na wycieczkę rowerową, pograć w piłkę lub pójść na basen?
 • Nie śmiej się z problemów swojego dziecka, nawet tych najmniejszych: spróbujcie razem znaleźć rozwiązanie nawet najbardziej błahego problemu: tak buduje się zaufanie.
 • Słuchaj – nie oceniaj. Pozwól dzieciom mieć marzenia. Kiedy maluch marzy o tym, by być astronautą, czy prezydentem – ma cel, do którego chce dążyć. Nawet jeśli w czasie dorastania zrozumie, że to nie dla niego, marzenia pomogą mu się rozwijać i zdobywać nową wiedzę.
 • Rozmawiaj ze swoimi dziećmi… lepiej, jeśli będzie to 10 minut codziennie niż 2 godziny raz w miesiącu.
 • Wspieraj wysiłki dziecka, dodawaj otuchy również wtedy, gdy nie udaje mu się osiągnąć sukcesu. Niech wie, że go akceptujesz takim, jaki jest.
 • Jeśli jesteś tatą córeczki, nie szczędź jej komplementów, nic tak nie pomaga w tworzeniu pozytywnego obrazu siebie jak dobre słowo i akceptacja ojca.
 • Jeśli masz syna, nie oczekuj, że będzie doskonały. Daj mu szanse być sobą… wtedy będzie się starał po to, aby się realizować, nie aby kogoś zadowolić.
 • Szanuj uczucia swojej pociechy, również te nieprzyjemne jak złość czy smutek, one też są potrzebne. Są wiadomością od Twojego dziecka: jest mi źle, teraz potrzebuję Ciebie jeszcze bardziej.
 • …jeśli popełniłeś błąd – przeproś! Pamiętaj…dzieci nie potrzebują doskonałego rodzica, ale rodzica, który pokaże im, jak się zachowywać: dlatego tak ważne jest, żebyś umiał przyznać się do błędu.

Magiczne słowa „Kocham Cię”

Bycie tatą to wyzwanie wymagające aktywności i zaangażowania od pierwszych chwil życia Twojego dziecka, to rola na całe życie! Aby stworzyć pełną zaufania i miłości więź z dzieckiem potrzebne jest Twoje autentyczne zainteresowanie i sympatia do malucha. „Kocham Cię” – każde dziecko, bez względu na wiek czeka na te słowa!!! Nie bój się ich powiedzieć, nie staniesz się przez to mniej męski, nie stracisz autorytetu, wręcz przeciwnie, zyskasz miłość i szacunek swojej pociechy, a co więcej dasz jej ogromny dar, z którego będzie mogła czerpać całe życie: poczucie własnej wartości, wysoką samoocenę, zapał i odwagę do zmagania się ze światem, umiejętność tworzenia satysfakcjonujących, bliskich związków z ludźmi i miłość do własnych dzieci.

Autor: Monika Mućko

Artykuł pochodzi z serwisu DobryRodzic.pl, Tam znajdziecie wiele ciekawych artykułów i informacji o ciekawych spotkaniach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *