Nie bez powodu w ostatni piątek na blogu pojawił się wpis O Misiu Koraliku (bajka terapeutyczna). Jest to bajka terapeutyczna poruszająca zagadnienie związane z lękiem dziecka przed dentystą.

U moich obydwu synów, w tym samym czasie objawiły się problemy z zębami. Starszy był już kilka razy u dentysty, ale ostatnia wizyta zakończyła się wielkim płaczem i teraz odczuwa z tego powodu lęk przed kolejną. Młodszy natomiast jeszcze doświadczeń z dentysta nie miał. Obydwaj są więc bardzo przejęci i żyją w wielkim strachu. Chcąc temu przeciwdziałać podjęliśmy pewne kroki, aby ich oswoić z myślą o dentyście i problemach związanych z bólem zęba, próchnicą, profilaktyką (myciem zębów), przyczynami psucia się zębów itp. Stąd też bajka traktująca o tym zagadnieniu.

Kolejnym krokiem jaki podjęliśmy była wczorajsza wyprawa do teatru. Wstaliśmy wcześnie rano, aby się wyszykować. Zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy. W Teatrze Bajka byliśmy około dwadzieścia minut przed czasem. Chłopcy kupili sobie małe co-nieco w bufecie i wkrótce weszliśmy na widownię. Zajęliśmy odpowiednie miejsca. Chłopcy dumnie dzierżyli swoje bilety w dłoniach i zajęli wyznaczone miejsca. Kiedy zapytałem Szymonka (4 latka), „czy dobrze widzi scenę?”, odpowiedział, że „nie, bo mu zasłania firanka ”. Chodziło mu oczywiście o ślicznie zdobioną w różnokolorowe, nieregularne wzory, kurtynę.

Wkrótce na widowni zrobiło się ciemno, kurtyna odsłoniła się, a na scenie pojawili się aktorzy. Rozpoczął się spektakl. Była to przezabawna opowieść o Królu Bólu, którego bolał ząb. Biedaczysko nie mógł jeść, ciągle był smutny i łatwo wpadał w gniew. A gdy już się zaczynał gniewać to robił niemądre rzeczy. Na przykład:

• rozkazał wsadzić do wiezienia swojego kucharza, za to, że upiekł ciastka z orzechami, od których Król Ból dostał próchnicy,
  • obraził Panią Ochmistrzynię, która postanowiła, że odejdzie „od pierwszego”,
  • rozpoczął wojnę przeciwko swojemu „Teściuniowi”.

I tak dalej, i tak dalej.

A najgorsze, że Król Ból bał się dentysty i omijał go wielkim łukiem. Dopiero podstęp obmyślony przez córkę Króla Bóla i jego przyjaciół, sprawił, że Król został w końcu wyleczony przez dentystę i przekonał się, że nie było to takie straszne.

Bolący ząb

Polecam ten spektakl wszystkim dzieciom i rodzicom, którzy stają przed trudną decyzją o wizycie u dentysty. Historia o Królu Bólu, może okazać się wspaniałym wstępem do rozmowy o higienie zębów (konieczności ograniczania słodyczy i mycia zębów po każdym posiłku), oraz wizycie u dentysty.

Pozdrawiam

Sławomir Żbikowski