Jak często przytulasz swoje dziecko?

Czy poświęcasz swojemu dziecku wystarczająco dużo swojego cennego czasu? Czy ten czas który spędzasz z dzieckiem wykorzystujesz w sposób efektywny? Czy przytulasz swoje dziecko. I czy robisz to każdego dnia?
Dlaczego zadaję tak dużo pytań, i dlaczego, akurat te konkretnie? Zadałem je dlatego aby uświadomić Ci, jak ważny jest kontakt fizyczny dziecka z rodzicem. Kantak ten jest dziecku niezbędny zarówno w celu nawiązania głębszej więzi emocjonalnej z rodzicem jaki i w celu prawidłowego rozwoju psychicznego i fizycznego.
Pewien piętnastowieczny władca pragnął zbadać w jaki sposób dzieci uczą się mówić. Odebrał kilkanaście noworodków ich rodzinom, podzielił je na dwie równe części. W przypadku pierwszej grupy dzieci zapewniono im warunki zbliżone do tych jakie zapewniłyby im ich prawdziwe matki. Mamki karmiły je, pielęgnowały, pieściły, przytulały i mówiły do nich. W przypadku drugiej grupy, kobiety, które się nimi zajmowały miały ograniczyć się do karmienia i przewijania maluchów, a pod żadnym pozorem nie miały się do nich odzywać. Kobiety te zachowywały się jak roboty. Wykonywały swoją pracę i wychodziły. Dzieci te leżały kilka miesięcy w bezruchu, pozbawione najmniejszej więzi emocjonalnej z drugim człowiekiem.
Zapewne zastanawiasz się jak zakończył się ten okrutny eksperyment? Otóż, dzieci z pierwszej grupy rozwijały się prawidłowo, zaczęły mówić w odpowiednim dla siebie czasie i wyrosły na normalnych ludzi. Natomiast z drugiej grupy, żadne z dzieci nie dożyło drugiego roku życia. Wszystkie umarły.
Współcześni psychologowie dokonali podobnych spostrzeżeń obserwując nagle osierocone dzieci. Wyciągnęli oni wniosek, że dzieci nie są w stanie prawidłowo się rozwijać jeśli nie czują więzi emocjonalnej z osobą dorosłą, która się o nie troszczy, aż do momentu gdy może się ono samo o siebie zatroszczyć.
Dzieci do prawidłowego rozwoju potrzebują miłości. Jeśli dostają jej zbyt mało to rozwijają się gorzej. Gdy nie otrzymują jej wcale, nie są w stanie przeżyć.
Dlatego, okazuj dziecku tak wiele miłości jak tylko możesz. Przytulaj je często – najlepiej każdego dnia.
Pozdrawiam – Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *