Poczuj lęk i mimo to działaj

Czas abyś poznał piętnastą zasadę Jacka Canfielda::

Poczuj lęk i mimo to działaj

 

Bryan Tracy w jednej ze swoich książek zadał pytanie: „po ilu próbach, przeciętny człowiek się poddaje? Następnie przytoczona została odpowiedź, która mnie zadziwiła: „mniej niż jednej”.

Być może zastanawiasz się dlaczego tak jest. Otóż zdecydowana większość ludzi poddaje się jeszcze zanim dokona pierwszej próby. Poddajemy się zanim zaczniemy działać. Co jest tego przyczyną?

Jedną z podstawowych przyczyn jest strach. Boimy się zrobić pierwszy krok. Boimy się porażki, boimy się odrzucenia, boimy się utraty zaufania, czy zainwestowanych pieniędzy. Lęk ten może być tak silny, że potrafi paraliżować.

Czy zdarzyło Ci się, że nie zrobiłeś czegoś, tylko dlatego, że bałeś się, że nie osiągniesz sukcesu, że wydasz się śmieszny, czy też, że usłyszysz „nie”? Być może miałeś sytuacje, gdy chciałeś coś zrobić (poprosić szefa o podwyżkę, umówić się z dziewczyną na randkę, zacząć działalność gospodarczą itd.), a mimo to nie zrobiłeś tego ze względu na pojawiające się w głowie obawy.

Oznaką ludzi sukcesu jest to, że działają oni pomimo pojawiającego się w ich głowach strachu. Przezwyciężają go i zaczynają działać.

Kiedy pragniesz zrobić coś nowego i poczujesz lęk, oznacza to ni mniej ni więcej, tylko to, że naruszona została Twoja strefa komfortu. A bez jej naruszenia nie osiągniesz sukcesu. Zignoruj strach. Spróbuj go przezwyciężyć. Po prostu zacznij działać mimo lęku.

Weź przykład z Thomasa Edisona, który zanim wynalazł działający prototyp żarówki, odniósł kilka tysięcy niepowodzeń. Nie zrażaj się niepowodzeniami, nie bój się ich. Im więcej niepowodzeń tym więcej sukcesów.

Życzę Ci skutecznego przełamywania lęków.

 

Pozdrawiam

Sławomir Żbikowski

 

PS.

Powyższy tekst został przygotowany na podstawie książki Jacka Canfielda „Zasady Canfielda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *