Podziel swoją podróż na etapy

Pora na kolejną, ósmą z zasad Jacka Canfielda. Zasada ta brzmi następująco:

Podziel swoją podróż na etapy

Nie pamiętam kto jest autorem tej sentencji, jednak, ktoś powiedział, że „aby zjeść słonia, należy podzielić go na kawałki”.

Podobnie jest z każdym nawet największym celem, jaki sobie postawisz. Być może na pierwszy rzut oka, wyda Ci się on nieosiągalny. Być może, ktoś powie Ci, że „tego się nie da osiągnąć”. Być może rzeczywiście twój cel jest prawdziwym wyzwaniem. Jednak, jeśli podzielisz go na etapy, na kolejne małe kroczki, to okaże się, że nie jest wcale tak ciężko. Codziennie zrób jeden lub dwa kroki przybliżające Cię do osiągnięcia zamierzonego celu głównego. Wkrótce zobaczysz, że podążając krok po kroku osiągniesz swój cel.

Jack Canfield zaleca przy tej metodzie korzystanie z tak zwanych „map myśli”. Dzięki tej metodzie, możesz w bardzo prosty i przejrzysty sposób stworzyć listę elementów niezbędnych aby osiągnąć końcowy cel. Taką mapę myśli możesz stworzyć samodzielnie na kartce papieru rysując w centrum blok oznaczający cel główny, a następnie od celu głównego za pomocą strzałek w różnych kierunkach dopisywać poszczególne etapy, niezbędne do zrealizowani celu głównego. Na przykład: cel główny – budowa domu. Aby go zrealizować musisz kupić działkę, następnie wybrać projekt, uzyskać pozwolenie, wybrać ekipę i przystąpić do budowy.

Każdy z tych etapów możesz podzielić na kolejne mniejsze. Aby kupić działkę, musisz wybrać lokalizację, zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego dla danej gminy (czy przypadkiem nie ma planów, aby w okolicy twojej działki przebiegała autostrada, czy obwodnica), musisz zdecydować, czy chcesz kupić działkę rolną leśną, czy budowlaną, musisz podjąć decyzję co do powierzchni i kwoty, jaką na jej zakup przeznaczysz. Kolejnym etapem, będzie zdobycie kredytu, lub gotówki, a następnie finalizacja zakupu u notariusza.

I tu również możesz każdy kolejny etap podzielić na jeszcze mniejsze etapy i tak niemal w nieskończoność. W ten sposób stworzysz mapę, dzięki której twój cel główny zostanie podzielony na wiele małych elementów, znacznie łatwiejszych do realizacji.

Do tworzenia map myśli zostały opracowane specjalne programy komputerowe. Są one bardzo przejrzyste i znacznie ułatwiają pracę. Osobiście używam programu Mindjet MindManager. Program ten ma bardzo dużo możliwości i polecam go każdemu. Poniżej przedstawiam utworzoną w nim mapę myśli dla celu „Budowa Domu”, którą przygotowałem specjalnie na potrzeby tego artykułu, w niespełna 5 minut:

Spróbuj tej genialnej metody. Sprawdź jak to działa w twoim przypadku i przekonaj się jak łatwo jest realizować swoje wielkie cele, gdy podzieli się je na mniejsze kroki.

Życzę Ci wielu sukcesów.

Pozdrawiam Sławomir Żbikowski

PS. Powyższy tekst został przygotowany na podstawie książki Jacka Canfielda „Zasady Canfielda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *