Półtora roku temu zapisałem się na darmowy kurs internetowy “Pokonać Stres”, którego autorem jest Aleksander Łamek. Ostatnio robiłem porządek na swojej skrzynce mailowej i ponownie trafiłem na ten kurs. Postanowiłem przypomnieć sobie jego najistotniejsze elementy. W szóstej części tego kursu znalazłem bardzo inspirującą historię. Uważam, że i Ty powinieneś ją poznać. Przeczytaj opowieść o Michale i sam oceń, czy warto pójść w jego ślady.

Opowieść o Michale

Michał był zawsze w dobrym humorze i zawsze miał coś pozytywnego do powiedzenia. W pracy był naturalnym motywatorem. Jeśli jakiś pracownik miał zły dzień, Michał zawsze radził mu, jak znaleźć pozytywną stronę tej sytuacji. Obserwowałem jego zachowanie z dużym zaciekawieniem.
Pewnego dnia podszedłem więc do Michała i spytałem go:
Nie rozumiem cię. Nie można być tak pozytywną osobą przez cały czas.
Jak ty to robisz?.

Michał odpowiedział:
Każdego ranka, gdy się budzę, mówię sobie: Michał, masz dzisiaj dwie możliwości – możesz mieć dobry humor albo możesz mieć zły humor.
I wtedy wybieram dobry humor. Za każdym razem, gdy wydarza się coś niedobrego, mogę wybrać albo bycie ofiarą, albo wyciągnąć z tego jakąś lekcję dla siebie. I wybieram wyciągnięcie lekcji. Za każdym razem, gdy przychodzi ktoś do mnie ponarzekać, mogę wybrać zgodzenie się z nim albo pokazanie mu pozytywnej strony życia. I wtedy wybieram pokazanie mu tej pozytywnej strony.

Zaraz, to nie jest takie proste! – zaprotestowałem.
Ależ tak, to właśnie takie jest – odpowiedział Michał.

Życie polega na wyborach. Każda sytuacja jest wyborem. Ty sam wybierasz, jak zareagujesz na daną sytuację. Ty wybierasz, jaki wpływ mają ludzie na twoje samopoczucie. To ty wybierasz bycie w dobrym albo złym humorze. Mówiąc krótko – to twój wybór, jak wygląda twoje życie.

Zapamiętałem, co powiedział mi wtedy Michał. Krótko potem opuściłem firmę, w której wtedy pracowałem i otworzyłem swoją własną.
Straciliśmy kontakt ze sobą, ale często przypominałem sobie Michała, gdy dokonywałem wyborów w moim życiu, zamiast tylko reagować na zmiany sytuacji.

Kilka lat później dowiedziałem się, że Michał miał poważny wypadek.
Spadł z rusztowania z wysokości prawie 20 metrów. Po 18-godzinnej operacji i wielu tygodniach rehabilitacji Michał został zwolniony ze szpitala z wszczepionymi w plecy metalowymi prętami. Spotkałem się z nim około 6 miesięcy po wypadku. Zapytałem go wtedy, o czym myślał w chwili wypadku.

Pierwsze, co mi przyszło do głowy, to moja córka, która niedługo miała się urodzić – odpowiedział Michał.
Później, gdy już leżałem na ziemi, pomyślałem sobie, że mam dwie
możliwości: mogę wybrać – żyć albo umrzeć. Wybrałem życie.

Nie byłeś przerażony? Nie straciłeś przytomności? – spytałem.

Michał kontynuował:
Moi znajomi byli wspaniali. Mówili mi, że wszystko będzie dobrze. Aż do momentu, kiedy zawieźli mnie do szpitala i zobaczyłem twarze lekarzy i pielęgniarek – wtedy naprawdę się przeraziłem. W ich oczach
wyczytałem: ten facet już nie żyje. Wiedziałem, że muszę coś zrobić.

I co zrobiłeś? – spytałem.

Była tam taka duża, tęga pielęgniarka wykrzykująca różne pytania do mnie – opowiadał dalej Michał.
Spytała, czy jestem na coś uczulony. Tak – odpowiedziałem. Lekarze i pielęgniarki przestali pracować, czekając na moją odpowiedź. Wziąłem głęboki oddech i krzyknąłem: Jestem uczulony na grawitację. Oni zaśmiali się, a ja powiedziałem – Wybieram życie. Operujcie mnie jak żywego, a nie jak martwego.

Michał przeżył dzięki umiejętnościom lekarzy, ale również dzięki swojej niesamowitej postawie. Nauczyłem się od niego, że codziennie możemy żyć pełnym życiem. To nasz wybór. Postawa jest wszystkim.

Zastanów się co dała Ci ta historia. Możesz bowiem po jej przeczytaniu machnąć ręką i zapomnieć o niej. Możesz również wziąć przykład z Michała. Możesz wziąć ster swojego życia we własne ręce. Możesz decydować o swoim życiu. Wszystko zależy od Ciebie.

Pozdrawiam – Sławek

PS. kursy Aleksandra Łamka znajdziesz TUTAJ

2 Comments

  1. Dobry tekst, podobnych jest wiele, nie istotne tak na prawdę czy ten akurat czy inny pozytywnie nas zmotywuje. najważniejsze żeby w ogóle coś nas motywowało pozytywnie. Jak mawia Monty Python: Always look on the bright side of life. Ta filozofię zastosowałem do wypadku samochodowego w jakim miałem nieprzyjemność kilka dni temu uczestniczyć. Pozdrowienia dla Pana Sławka i wszystkich czytelników jego niezwykłego bloga!

    1. Cieszę się Piotrze, że dostrzegasz, podobnie jak ja, pozytywne strony życia. Dziękuję również za przypomnienie słów Monty Python'a – aż sobie zagwizdałem po ich przeczytaniu :).

      Pozdrawiam gorąco – Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *