Zdecyduj czego chcesz

Trzecia zasada Canfielda brzmi następująco:

Zdecyduj, czego chcesz.

Skoro wiesz już co jest twoim życiowym celem, dlaczego tu jesteś, teraz powinieneś odpowiedzieć na pytania co chcę robić, jak chcę żyć, z kim chcę się spotykać, jak chcę wyglądać i tak dalej.

Zdaniem Jacka Canfielda jednym z podstawowych powodów, dlaczego większość ludzi nie osiąga sukcesów, jest to, że ludzie ci nie potrafią podjąć podstawowej decyzji. Nie potrafią zdecydować, czego chcą.

Kiedy mały człowiek przychodzi na świat jego instynkt podpowiada mu czego w danym momencie potrzebuje i wskazuje odpowiednie metody, aby to uzyskać. I tak, kiedy ma mokro, zaczyna płakać, wtedy przychodzi mama i przewija je. Kiedy jest głodne sygnalizuje to krzykiem lub płaczem i zostaje nakarmione. Kiedy dziecko jest trochę większe, bierze do rączek wszystko co mu się w danym momencie podoba. Takie dziecko dokładnie wie czego chce i bardzo często to coś osiąga.

Jednak w pewnym momencie dziecko słyszy:

  • Nie wolno ci tego brać,
  • Nie powinieneś tak mówić,
  • Nie można tak postępować
  • Jesteś egoistą i myślisz wyłącznie o sobie, kiedy w końcu zrozumiesz, że nie jesteś pępkiem świata,
  • Chyba nie sądzisz, ze możesz mieć wszystko czego sobie zapragniesz,
  • Inne dzieci się słuchają, a ty nie,

I tak dalej i tak dalej. Tego typu zdania wypowiadane przez bliskich i osoby w najbliższym otoczeniu, sprawiają, że młody człowiek zastanawia się nad tym, co chcieliby od niego inni, a zapomina o własnych pragnieniach.

I w ten oto sposób taka osoba idzie na studia, które wybrali dla niego rodzice – „bo to dla twojego dobra”, idzie do „uczciwej” pracy, umawia się z „porządną„ dziewczyną. Tylko czy jest szczęśliwy?

Jeśli chodzi o szczęście i sukces, powinieneś na powrót nauczyć się odczuwać swoje potrzeby. Przestań godzić się na to co zgotował ci los, lub co zaplanowali dla ciebie inni. Choćby robili to z czystego serca, a ich intencje były naprawdę szczere, zawsze pamiętaj, że to jest twoje życie, i twoje marzenia do spełnienia.

Jack Canfield proponuje w tym rozdziale bardzo ciekawe ćwiczenie. Proponuje, abyś sporządził na papierze listę 30 rzeczy, które chcesz zrobić, 30 rzeczy, które chcesz mieć i 30 rzeczy, które chciałbyś aby zostały o tobie powiedziane gdy odejdziesz z tego świata. Jeśli potraktujesz to ćwiczenie poważnie, wyzwoli w tobie wielką moc sprawczą. Początkowo przyjdą Ci do głowy, rzeczy materialne typu, samochód, piękny dom z basenem i tym podobne, jednak zbliżając się do końca listy okaże się, że pojawią się myśli i pragnienia płynące z głębi serca – najskrytsze marzenia.

Jeśli będziesz już wiedział czego chcesz, jeśli dokładnie określisz swój cel, do którego zmierzasz, droga do niego objawi się sama. Musisz jedynie unikać tak zwanych „złodziei marzeń”, czyli ludzi, którzy będą ci mówili, że to czego się podejmujesz na pewno ci się nie powiedzie. Nie słuchaj ich i nie rezygnuj ze swego marzenia w połowie drogi. Krok po kroku podążaj w jego kierunku, aż do pełnej jego realizacji.

Wierzę, że potrafisz osiągnąć wszystko co sobie zamarzysz.

Pozdrawiam Sławomir Żbikowski

PS2. Powyższy tekst został przygotowany na podstawie książki Jacka Canfielda „Zasady Canfielda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *